Jeseničtí patrioti představili svoje snažení prezidentu Petru Pavlovi a jeho choti

31.10.2023

Když poprvé zazvonil telefon z Kanceláře prezidenta republiky s dotazem, jestli positivJE pomůže s organizací setkání pana prezidenta Petra Pavla s jesenickými patrioty, byla to pocta. Když ale zaznělo upřesnění, že je kvóta 20 jmen, stala se z toho pro Hrad výzva. Dva autobusy patriotů bychom prezidentovi obratem ruky přivezli, kdyby na to přišlo, takhle vlastně může být řeč pouze o 'vzorku patriotů', kteří se s ním včera potkali v zářivé hornolipovské Magacíně rodiny Sekulových.

I tenhle "výběr" prezidentskému páru zprostředkoval pestrý průřez regionem zvyklým si pomáhat sám. Vždycky je fajn využít příležitosti, vyslat tuhle dobrou zprávu i mezi velké politiky z Prahy.

Hrdost jsme pociťovali, když jsme panu prezidentovi představovali Juraje Grňa ze Sileziky pracujícího na zadržování vody v přírodě. Eleni Akritidu, co provozuje úspěšnou kavárnu a obchůdek s lokálními produkty Ennea. Tomáše Neuwirtha, dnes už celosvětově uznávaného fotografa. Janu Kašparovou, v Jeseníku vystudovanou cukrářku a zakladatelku Velkolosinských pralinek. Martinu Harbichovou neúnavně zachraňující zatoulané a týrané psy z celého Jesenicka. Tomáše Poskera, jehož Oscar Senior vyvinul komunikační aplikaci pro seniory. Annu Bicanovou, bývalou členku R.U.R. Týmu jesenického gymnázia. Mariana Hefku známého díky populárnímu čajbaru Pangea. Emil Vodák reprezentoval GymJes, ale rádi jsme na něj prozradili jeho pořadatelské schopnosti, dost srandy bylo kolem jeho Mistrovství světa v hodu sněhovou koulí. Martina Seidlerová rovná se Spolek Sudetikus, za nímž jsou skvělé výsledky v podobě farmářských trhů, Restaurant Day…, obnovy stezek, s čímž pomáhají dalšímu přítomnému patriotovi Lukáši Abtovi, spoluautorovi hitů regionální knihovny Čti Jeseníky a Čti Rychleby. Roman Janás prezidentovi představil jím vybudované válečné muzeum v České Vsi a rovnou ho do něj pozval. Těch pozvání zaznělo více, zvala ho na svůj multikulturní festival Blacksphere také Marie Krajplová. Před ní jsme trochu "grilovali" studenta SPŠ Jeseník Adama Jurčáka, který slíbil, že se po studiích na Jesenicko vrátí. Vápennský Martin Vrána už se vrátil a prezidenta překvapil tím, že se dostane do Londýna skoro rychleji než do Prahy. Tomáš Hradil zbilancoval, jak je pro něj skvělou zprávou, kolik skvělých lidí na jednom místě potkává a pak připomenul své zásluhy na lepším Jesenicku – obnovu památek a vydávání knih. Z Prahy do Skorošic přistěhovaný Jan Zhor popsal, jak skvěle se mu tady žije a pracuje. Ředitel Vlastivědného muzea Jesenicka Pavel Rušar zmínil, co všechno jeho instituce podniká se studenty a jak si na tomhle počínání zakládá. Po dnešku už Petr Pavel ví, co je festival V Centru, jak se restartovala Tančírna a rozjížděla vápennská Montessori, ve všem má prsty Zdeňka Morávková. Posledním představeným patriotem byl Pavel Horník, srdcař od Rychlebských stezek.

Podobná setkání vždycky vzbuzují velká očekávání a krotil je i prezident, jemuž přehlídka těch, co se snaží, očividně udělala radost. Dostal dvacet důkazů, že to tady jde. Když se chce.

Další prostor vyjevit svůj názor na budoucnost Jesenicka dostanou místní patrioti na závěrečné akci listopadového positivJE FESTIVALU (24.11.). To do Kina Pohoda svoláváme všechny, kterým na okrese Jeseník záleží, aby nám v unikátním večeru pomohli zformulovat vizi JESENICKO 2030+. Na něm připravíme zdejším lídrům seznam největších priorit. Na svůj 'to do list' se pod vánočním stromečkem mohou těšit reprezentace obcí, podnikatelé a firmy, vzdělávací instituce, poskytovatele zdravotních a sociálních služeb, aktéři z kultury a kreativních odvětví...

Foto (zdroj): Josef Sekula ml.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.