Jesenický pivovarník v Belgii - Jakub Tejchman

29.06.2021

Kdyby se nám jednou podařilo dostat na Jesenicko všechny mozky, které z něj odešly, aspirovali bychom koncentrací talentů a znalostí nejvyhlášenějším kampusům světových univerzit. Jenže to se spíše nestane, tak si můžeme dělat radost aspoň tím, že si jesenické mozky pracující mimo region budeme představovat. Dneska to bude mozek pracující v Belgii, seznamte se, Jakub Tejchman.

Protože ze sportovní rodiny, jeho dětství vlastně až do současnosti je zarámováno aktivním přístupem k životu. Běhal od malička za FENIX SKI TEAM Jeseník, ve své věkové kategorii to dávalo umístění okolo republikové TOP 10. V dorosteneckém věku, kdy se k lyžím přidal běh do vrchu (vč. účastí na Mistrovství světa), uvědomil si, že tohle sportování na uživení nebude a síly začal upínat spíše ke studiu. Po maturitě na jesenickém gymnáziu odešel na České vysoké učení technické, kde ho na strojním inženýrství čekala nálož aplikované matematiky. Když na to ale máte hlavu ;-) Sáhnul si tam na simulace a programování, každopádně nedopustil, aby jeho studentský život byl jen o škole, dvě sezóny běhal atletickou extraligu za Olymp Praha.

Při našem povídání Kuba významně před závorku vytknul zkušenost, kterou udělal při výměnném studijním pobytu ve Francii. To byla lekce, jakou mu zahraničí uštědřilo, otevřelo oči, dodalo sebevědomí a spustilo globální myšlení.

První pracovní zkušenosti přicházely už během VŠ studií, prakticky po celou dobu se podílel na analýzách u pražských Bright Element, druhou zastávkou byl rok strávený v managementu mezinárodního poskytovatele zdravotnických prostředků a estetické medicíny Aspironix. I díky tomu se Kubův ostrý profesní start rovnou odehrál v zahraničí, když pro farmaceutický Merz řešil implementaci SAPu v centrále ve Frankfurtu nad Mohanem. Jedenáct intenzivních měsíců in Deutschland ukázalo, že život v cizině je právě to, co teď od života chce. Takové to nevyhnutelné vystupování z komfortní zóny, když jste v cizím prostředí, klidně i sám, totiž člověku vrací velmi intenzivní prožitky. Každý den je zkrátka "plnotučný", ideální stav pro mladého člověka bez závazků, k tomu s poměrně specifickými kompetencemi.

Po Německu přišel ještě roční návrat do Prahy, do známého Aspironixu. Zpětně by to šlo nazvat jakýmsi nadechnutím před novou ofenzivou v nakládání s vlastním životem. Totiž v té době Kubova přítelkyně Linda studovala a velmi úspěšně provozovala atletiku a triatlon v belgické Lovani. Pro zamilovaného chlapa ideální motivace pro zvednutí kotvy směr Leuven. Mělo to malý háček - najít si tam práci. A ono se zadařilo, po sérii pohovorů po Skypu (už dávno před koronou to šlo) byl přijat do největšího pivovarnického koncernu na světě Anheuser-Busch InBev (AB InBev), který má sídlo právě v Lovani.

Před finálním stěhováním si s Lindou střihli svatbu, a přesně 15. října 2017 se Jakub hlásil v oddělení interního auditu. Vzpomíná, že aklimatizace byla opravdu rychlá, po měsíci následovala služební cesta do Brazílie a nebýt poslední rok a cosi těch trablů s cestováním, měl by ve svém věrnostním programu dalších x tisíc leteckých mil. Lítá hodně, AB InBev je aktivní na více než 50 trzích (např. USA, Mexiko, Čína, Rusko, JAR, Kanada, Argentina...). Nechybělo moc a Jakub Tejchman by se v pozici interního kontrolora staral o čísla Plzeňského Prazdroje, leč ten byl při mega fúzi AB InBev a SABmiller prodán. I tak se Kubovi v "excelových tabulkách" míhají zajímavá data třeba o (americkém) Budweiseru, mexické Coroně, belgických Stelle Artois a Leffe a mnohých dalších.

Aby byl život mladého páru pořádný adrenalin, pořídili si během těch pár let v Belgii dvě dcery (Ruth, Amalia) a Kuba se díky manželce začal trochu věnovat i tomu jejímu triatlonu :-) Ale už bez závodních ambicí.

Aby taky ne, profesionálního sportu si užívá každou zimu, kdy v roli technického delegáta objíždí závody světového poháru i třeba mistrovství světa v běhu na lyžích, takže několik víkendů od listopadu do března bývá v Norsku, Švédsku, Rakousku, Švýcarsku, Finsku, a taky v oblíbeném Novém Městě na Moravě, kde se díky bohu potkává s reprezentanty FENIX SKI TEAM Jeseník. K lepším výsledkům jim ale pomáhat nemůže :-) To jen tak pro dokreslení, že v Jakubově životě není místo pro stereotyp a nudu.

Nuda není ani když se párkrát za rok dostane do Jeseníku, kde to miluje, protože vedle rodiny tady má spoustu kamarádů, takže dovolené v Jesu bývají dost výživné. Jak to Kuba má rád.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.