Jesenický dětský domov chystá transformaci, děti se ještě více osamostatní

15.12.2022

Všichni víme, že existují a fungují, ale to je tak všechno. Přitom v nich žijí děti, které možná na startu do života neměly tolik štěstí, ale jsou ze stejného masa a kostí. A personál dětských domovů dělá první poslední, aby vykompenzoval maximum toho, čeho se dětem oproti regulérnímu rodinnému životu nedostává.

V okrese Jeseník fungují dva domovy. Jeden vychovává děti v Černé Vodě, jeden najdete v jesenických lázních. A právě druhý jmenovaný ve spolupráci se svým zřizovatelem - Olomouckým krajem, chystá dost zásadní změny. Startují příští rok a povedou zjednodušeně řečeno k tomu, že děti v ústavní péči budou vyrůstat v ještě věrohodnějších podmínkách, blíže k realitě.

Už dnes jesenický domov není o zamřížovaných oknech. Děti žijí v menších skupinkách se sdílenými obýváky a jedno a dvoulůžkovými ložnicemi. Mají své školní i mimoškolní povinnosti, zapojují se do chodu domova, nicméně odchod z ústavu je pro ně pořád veliký stres.

Rozbíhá se proces, v jehož rámci se děcka rozstěhují do menších bytů ne domů po 6 až 8, kde se o sebe budou starat kompletně samy. Věrná simulace toho, jak to chodí ve standardní domácnosti, tedy nakupování, úklid, vaření, drobné opravy...To bude úplně jiná úroveň autonomie a připravenost na přestup k dospělákům.

Jesenický dětský domov má aktuálně 25 dětí, pokud ho každý rok opustí jedno až tři plnoletí, má smysl je pouštět lépe nachystané. Můžeme být rádi, že Kraj do této transformace přibral i Jeseník a tomu držíme palce, ať se modernizace podaří.

Foto (zdroj): Dětský domov Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.