Jesenicko vstupuje aktivně do zachraňování životů

14.03.2021

Na prestižní adrese, v historické budově centra města, se na konci února otevřelo nové zdravotnické zařízení - Plazma Centrum Jeseník. Z Jeseníku to dělá zase o trochu dospělejší místo pro život, které se může pochlubit takhle reprezentativním odběrním místem krevní plazmy. A to jsme ještě neutrousili ani slovo o přínosu pro samotné zdravotnictví.

Aniž bychom vám chtěli hrát na city, plazma se používá k výrobě léků, jež mohou některým typům pacientů doslova zachránit život. Zásadní medikamenty obsahující plazmu pomáhají při zástavě rozsáhlých krvácení, léčbě popálenin i rakoviny. Zajímavé je, že na roční léčbu jednoho pacienta může být potřeba něco mezi 130 až 1200 odběry. To jen pro dokreslení.

Jak to v Plazma Centru Jeseník vypadá v praxi? Že se například sebere parta gympláků, co prodělala covid-19 a zapojí se do darování plazmy. A od teď platí, že každý zdravý jedinec se může zaregistrovat a objednat na odběr, kromě toho zásadně dobrého skutku ho čeká krátké zdravotní vyšetření, takže je to i určitá prevence.

Bude nás velmi zajímat, jak díky odběrnému místu poroste množství dárců.

Foto (zdroj): Plazma Centrum Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.