Jesenicko v Evropě 4: Regionální rozvoj

09.08.2023

Ono by se dalo říct, že samo členství Česka v EU je regionální rozvoj. Podstatou dotací je srovnávání rozdílu mezi nováčky a vyspělejšími zeměmi. Z pohledu evropských fondů pak téma regionálního rozvoje zastřešuje projekty samospráv, škol a neziskového sektoru.

Tím největším v regionu byla přestavba a přístavba Centra sociálních služeb Jeseník, kam Brusel poslal přes 41 milionů korun a město za to získalo potřebné pobytové zařízení s komplexní péči pro seniory.

Možná nevíte, že i revitalizace jesenického Masarykova náměstí se odehrála za notné podpory EU, jež na padesátimilionovou investici dodala milionů skoro čtyřicet.

V podobném čase si za pomoci eur (36 mil. Kč I. etapa a 10 mil. Kč II. etapa) opravily centrum také Zlaté Hory. Konkrétně to byla obnova historického jádra, opravy komunikací, sadové úpravy, veřejné osvětlení a městský mobiliář. A druhé největší město okresu ještě jednou, skoro 10 milionu tam šlo na rekonstrukci budovy městského zdravotnického zařízení.

Mikulovice si v rámci tématu regionální rozvoj pořídily centrum pro volný čas a sport, kdy velká a malá tělocvičny přispěly ke zvýšení atraktivity obce, pokud jde o nabídku volnočasového vyžití. Z unie přišlo 34,7 milionů korun.

Infrastrukturu pro aktivní využití volného času si z evropských peněz zařídily i Bernartice. 29 milionů pomohlo přestavbě nevyužívané zemědělské usedlosti v nové volnočasové centrum.

Fotbalisté Vápenné se dočkali modernizace fotbalového areálu - tribuna, zázemí a tak, přibylo i víceúčelové hřiště. Vápenná na to získala 16,9 milionů. Za identickým účelem - modernizací fotbalového zázemí - si o devítimilionovou dotaci úspěšně požádala Lipová-lázně.

Jen o nějaké dva miliony méně dostaly Zlaté Hory na rekonstrukci kina, aby si ho přestavěly na multifunkční volnočasové centrum.

Kvalita vzdělávání - konkrétně posílení kapacity a vybavení ZŠ s MŠ Bělá pod Pradědem se mohlo odehrát za podpory EU ve výši 8,7 mil. korun.

To Nadační fond Vincenze Priessnitze využil dotaci ve výši téměř 23,5 mil. na zdařilou renovaci Wiener Kaffeehausu.

Mohli bychom pokračovat dalšími desítkami projektů, jež se uskutečnily díky grantové politice EU, bez dalších podrobností zmíníme pár viditelných.

Písečná si zrekonstruovala kulturní dům a postavila sportovní a dětské hřiště, Jeseník vybudoval chodník na Rejvízské ulici či zrevitalizoval areál ZŠ Jeseník Průchodní, Česká Ves si to udělal hezčí okolo kostela svatého Josefa, Skorošice opravily veřejná prostranství v centru obce, Supíkovice obnovily obecní zeleň a za bruselské peníze nakupovaly také některé jednotky dobrovolných hasičů (př. Česká Ves, Mikulovice, Vidnava, Bělá pod Pradědem, Skorošice).

Tak co říkáte, je ten Brusel tak zlý? ;-) Kdo byste měli zajímavý projekt hodný finanční podpory Evropské unie, můžeme vás propojit s Grant Helpem, který vám s tím pomůže.

Foto (zdroj): Unsplash
Data (zdroj): DotaceEU.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies