Jesenicko v Evropě 2: Dopravní infrastruktura

26.07.2023

Ve druhém díle seriálu 'Jesenicko v Evropě' by mělo být jednoduché odargumentovat přínosy přítomnosti Česka ve známém evropském klubu zvaném Evropská unie. Ve výčtu, jaké peníze šly do dopravní infrastruktury na Jesenicku, jsou tak velké akce, že jste je nemohli přehlédnout z vlaku ani z auta. Uchráněni byste nebyli dokonce ani z aeroplánu, nové koleje a asfaltky svítí do dálek.

V naší retrospektivě půjdeme až do prvního dotačního období startujícího v roce 2007 a stručně představíme ty nejvýznamnější investice zrealizované za přispění unijních peněz. Nepřehlédnutelných bylo 548 milionů korun na rozsáhlou rekonstrukci silnice z Domašova na Červenohorské sedlo. Vzpomeňte na 9 kilometrů luxusně rozšířené cesty, kompletní renovaci vedení inženýrských sítí, opravy mostů a nové odstavné pruhy.

Zbrusu nového asfaltu se dočkala cesta ze Žulové do Velkých Kunětic. Bratru šest kilometrů Evropa zadotovala 51 miliony Kč.

Určitě vám úspěšní žadatelé o dotace řeknou, že jejich administrace je zatraceně náročná, jenže ono je to taky myšleno jako bariéra proti různým vykukům. To víte, že to byl boj, zajistit třeba 25 milionů na dva úseky silnice II/457 Javorník - Mikulovice. Stejně tak 7 kilometrů silnice III. třídy Bílý Potok - Bílá Voda a necelých 20 milionů korun na zajištění dopravní obslužnosti nejsevernější obce Jesenicka. Javornicko ještě jednou - se vstupem do Schengenského prostoru byla zmodernizována silnice od polských hranic po Travnou, na což Brusel schválil 19 milionů peněz.

Z menších dopravních akcí zmíníme například přechody a lávku pro pěší v Žulové a dvě cyklostezky Jeseník - Bobrovník a úsek v Mikulovicích. Asfaltu na obecních silnicích byly další desítky kilometrů, bez kterých by se nám jezdilo méně komfortněji

Na kolejích skončilo nějakých 138 milionů, utraceny byly na trati číslo 292 v úseku Hanušovice - Jeseník. Pryč šly dřevěné pražce, modernizovala se nástupiště i přejezdy. Za evropské peníze došlo k významné obměně vozových parků autobusů i vlaků, na to nezapomínejme.

Zdravíme do Bruselu a připomínáme všem obcím, školám a firmám, že se známe se šikovnou grantovou agenturou. Se nám ozvěte, máte-li nějaký záměr.

Foto (zdroj): Unsplash
Data (zdroj): DotaceEU.cz  

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.