Jesenicko v Evropě 10: Modernizace veřejné správy

20.09.2023

Ačkoli jde modernizace veřejné správy hlavně za státem, který například v digitalizaci trestuhodně zaspal, mají místní samosprávy i tak prostor se uvnitř vylepšovat a zvyšovat komfort pro ty, pro které tu jsou - pro občany. Víme, dobrý úředník je víc než elektronický formulář, ale stejně chcete minimalizovat fyzické chození po úřadech. Tím spíš, když vaše obec může zvyšovat kvalitu služeb za peníze Evropské unie.

Něco málo se od vstupu ČR do evropského klubu odehrálo i na Jesenicku. Konkrétně Jeseník coby obec s rozšířenou působností (např. provozuje odbory a oddělení sloužící občanům i jiných obcí) získal dotaci asi 5,7 milionů na zlepšení efektivity veřejné správy. Úřad zaváděl projektové a procesní řízení, učil se strategické plánování a vzdělával úředníky. Na odborné vzdělávání zaměstnanců a volených zástupců města a na přípravu čtyř strategických dokumentů směřovala jiná dotace převyšující 3,7 mil. Kč. A za 400 tisíc z EU se zpracovávala územní studie jesenického Sídliště Pod Chlumem a Smetanových sadů.

Město Jeseník si díky 1,3 milionům korun zaktualizovalo územní plán, jehož rozvoj musí být udržitelný a s vyhodnocením vlivu na životní prostředí. K aktualizacím svých územních plánů sáhlo z různých důvodů více obcí a některé k tomu využily právě evropských dotací. Aby snížily náklady obecního rozpočtu. Stalo se tak v Javorníku, Mikulovicích a Lipové-lázně.

Za asistence bruselských peněz (téměř 1,7 milionů) si svazek obcí Mikroregion Žulovska vyrobil 9 strategických dokumentů řešících jejich další rozvoj.

Víc toho v téhle kapitole podle databáze dotací nebylo, tak čekáme, kdy se s modernizací veřejné správy vytasí stát, má takřka nekonečný prostor ke zlepšování.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies