Jesenicko v Evropě 1: Cestovní ruch

19.07.2023

Příští rok v červnu proběhnou volby do Evropského parlamentu. I přes množství výhrad vůči EU, si vystačíme se selským rozumem a fakty, abychom o přínosu členství pro Česko (Jesenicko) nepochybovali. Pokusíme se v seriálu 'Jesenicko v Evropě' postupně představit některé důležité a pro region přínosné projekty, které tady vznikly i díky naší přítomnosti ve strukturách Evropské unie. Aby vás nadcházející politická kampaň nerozptylovala různými mýty a polopravdami.

Náš přehled se bude zabývat výhradně Jesenickem. Projdeme si obě předchozí programová období (2007-2013 a 2014-2020), zkusíme zmapovat i to právě běžící (2021-2027). Podchytíme všechny hlavní oblasti, do nichž evropské dotace směřovaly a směřují. Ukážeme vám, o kolik je Jesenicko modernější, chytřejší, opravenější, úspornější, vybavenější, inovativnější, rychlejší, ekologičtější…

V prvním díle se zaměříme na investice určené na rozvoj cestovního ruchu, jedné z ekonomických noh, na nichž Jesenicko stojí. Aktéry v něm jsou jak privátní subjekty, tak obce.

Přehlídku významných investic zahajujeme záchranou Tančírny v Račím údolí, na kterou z Bruselu přišlo 12,2 milionů korun. Rozsáhlá rekonstrukce sanatoria Priessnitz, jeho balneoprovozu a dvanácti apartmánů, byla podpořena 24 miliony. Lázně si vyřešily i centrum rodinné lázeňské turistiky Jubilejní vilu - Mír (13 mil.). Penzion Helios použil ke své modernizaci přes 20 milionů z evropských fondů. I díky dotaci 15 milionů mohl být postaven Penzion Chiranka pod Točem. Skoro stejná částka (14,6 mil.) pomohla ke zdařilé rekonstrukci historického objektu Villy Regenhart. 14,3 mil. stojí za "zmrtvýchvstání" Hotelu Praděd Thamm ve Zlatých Horách. Rejvíz dostal sportovní a rekreační centrum Férovka s příspěvkem 12 mil. z EU. Také rozvoj zlatokopeckého skanzenu se odehrál za notného přispění Bruselu. Replika hornické osady se rozšířila za pomoci 9,8 mil. korun. Například filipovický skipark zvýšil svoji konkurenceschopnost rovněž z evropských peněz. Vlek, zasněžování i zázemí bylo pořízeno s přispěním 8,5 milionů. Podobně naložili se 7,5 miliony v Ostružné a s pěti miliony v Dolním Údolí. Skorošice mohly vybudovat turistickou atraktivitu 'Údolím Stříbrného potoka' jednoznačně prostřednictvím osmi milionů z EU. Mimochodem i sportovní areál Patolda Mikulovice se rozvinul díky skoro třem a půl milionům korun.

Vždycky je tam dilema, jestli by daný projekt byl životaschopným i bez dotace a vždycky se dá souhlasit s tvrzením, že dotace křiví trh. Uklidnit nás může fakt, že žadatel se vždycky musel finančně spolupodílet, tedy musel tam být nějaký udržitelný byznys plán.

Foto (zdroj): Unsplash
Data (zdroj): DotaceEU.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.