Jesenicko v EU nejsou jenom dotace, zaznělo v diskusi

11.05.2024

Je to jedna z našich letošních VÝZEV pro lepší Jesenicko, uspořádat dvě akce připomínající význam dvacet roků trvající přítomnosti Česka v Evropské unii. Jsme v polovině závazku, máme za sebou první veřejnou debatu.

V pondělí 6. května si na pódium útulného Čajbaru Pangea sedla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová a zástupce ředitele Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM Viktor Daněk, aby s návštěvníky z řad veřejnosti probrali, co těch 20 let Jesenicku dalo a vzalo.

Dost jsme se zasekli na dotacích, protože v lidech převažuje dojem z jejich nehospodárnosti. Paní starostka i moderátor Kamil Kavka vyjmenovali desítky smysluplných projektů, jež se v našem regionu zrealizovaly za notné pomoci eur z Bruselu. Viktor Daněk ale správně zdůraznil, že dotace nejsou hlavním benefitem našeho členství, tím je svoboda pohybu osob, otevřenost hranic pro české firmy, společná bezpečnost a solidarita.

Relativní umírněnost diskuse o Green Dealu i Migračním paktu ovlivnil Viktor Daněk už jen tím, že přítomným popsal samotný mechanismus tvorby společné legislativy. Výsledek je chtě nechtě kompromisem 27 států a čeští politici by se měli přestat před voliči vymlouvat na "ten zlý Brusel". S blížícími se volbami do Evropského parlamentu bude podobného alibismu bohužel přibývat, počítejte s tím.

Třaskavějším tématem besedy bylo případné zavedení eura. Rychlá anketka mezi účastníky ukázala na přibližně dvoutřetinový odpor vůči tomu, aby korunu nahradilo euro.

Samozřejmě si z Čajbaru každý odnesl svůj vnitřní dojem o tom, co se dvě hodiny řešilo. Nám přišlo, že i přesvědčeným odpůrcům Evropské unie jsme byli schopni nabídnout odpovědi na jejich pochybnosti. Hlavně nám šlo o nasvícení tématu a podání objektivních informací o tom, co za výhody a nevýhody pro nás z členství pramení.

V debatě o EU pokračujeme 30. května, kdy v Blues baru (Gemer) přivítáme živou verzi podcastu Bruselský diktát. U piva jsme všichni chytří, tak si to přijďte vyzkoušet s ostříleným novinářem Hospodářských novin Ondřejem Houskou a břitkým moderátorem Prima CNN Michalem Půrem.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): Kristina Tůmová, EUROPEUM

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.