Jesenicko objevuje svoji minulost

16.01.2021

Bravo! Bravo! Bravo! Druhý díl knihy Zmizelé Jesenicko z pera vyhlášeného lokálního spisovatele a historika Pavla Macháčka, je unikátní svým obsahem - tahle kniha mapuje slovem i obrazem téměř zaniklé osady Jesenicka. To je sám o sobě skvělý počin a knížku by si měl pořídit každý, kdo tenhle kraj žije.

Ovšem tato knížka si zaslouží pozornost i tím, jak přišla na svět. Samozřejmě za tím stojí stovky hodin vydavatele - Hnutí Brontosaurus Jeseník, za které to hrnul kupředu Tomáš Hradil, a právě jemu se podařila věc podle nás mimořádná - zainteresovat do projektu hromadu subjektů a jednotlivců. A nemyslíme jenom těch, kteří autorovi pomáhali s fakty či dobovými fotografiemi, myslíme i ty, kteří přispěli na vydání knížky trochou nebo i větší trochou peněz. Možná nepřekvapí, že mezi podporovateli najdete prakticky všechny obce a města, a taky několik soukromých společností, dechberoucí je to množství rodin a jednotlivců, které Tomáš Hradil a lidé z jeho okolí dokázali nadchnout pro vydání téhle užitečné publikace.

Brutálním zjednodušením teď je prosté vyjmenování osad, o nichž dílo pojednává, ale dobrá. Možná premiérově zveřejněná fakta čekejte třeba o Vojtovicích, Horních Heřmanicích, Kolnovicích, Salisově, Roklinách, Chebzí, Bobrovníku, Nýznerově a mnoha dalších. Kdyby se udělovaly lokální knižní ceny, byl by to náš tip na vítěze. A už vám k obsahu neřekneme více.

Kniha 'Zmizelé Jesenicko 2. díl - Téměř zaniklé osady' je tak trochu nás všech (autor promine), a kdo nepřispěl k jejímu zrodu, spěchá do e-shopu https://brontslezsko-shop.cz/zmizele-jesenicko/, aby ji taky mohl považovat za svou.

Pavle Macháčku, Tomáši Hradile, díky, že tyhle věci děláte. A my dobře víme, že plánujete 3. díl ;-)

#zmizelejesenicko #zanikleosady #hnutibrontosaurusjesenik #brontosaurusjesenik #jesenicko #historiejesenicka #temerzanikleosady #naseminulost #okresjesenik #jesenickosobe #kniha #regionalnikniha #lokalnitema 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.