Jesenicko, pojď se rekvalifikovat na náklady státu

02.06.2023

Za spoustu věcí téhle vládě nejde tleskat, ale tohle má potenciál patřit k tomu lepšímu. Stát se odbrzdil a uvědomil si, že s reagováním na probíhající změny na trhu práce musí svým občanům pomoct. E-shop rekvalifikačních kurzů nám přijde jako dobrý začátek, zvlášť když jsou až z 82 % hrazeny ministerstvem.

Jste zaměstnanec, který chce změnit profesi? Jste po třech letech na mateřské a bojíte se, že vám po odborné stránce ujel vlak? Podnikáte, ale cítíte, že potřebujete nové kompetence? Nedaří se vám najít práci a chcete zkusit jiný směr? Nebo jako student chcete rozšířit portfolio svých dovedností? Stát má pro každého takového 50 tisíc korun na vzdělání a je poměrně lehké se k nim dostat. Nevídané, české ministerstvo zřídilo svůj vlastní e-shop(!) 'Jsem v kurzu' a otevřelo jej všem vzdělavatelům, aby do něj umístili kurzy. Budete překvapeni šíří nabídky - cestovní ruch, doprava, elektro, ekologie, energetika, gastronomie, IT, management, marketing, obsluha strojů, potravinářství, služby, stavebnictví, strojírenství, řemesla, účetnictví, výroba, vzdělávání, zdravotnictví, zemědělství, k tomu dost z toho jde dělat online.

Pozor, nabídka se nevztahuje jenom na lidi bez práce. Úplně v pohodě do toho můžete jít kdokoli, stačí ze sebe na jesenickém Úřadu práce udělat 'zájemce o zaměstnání' (mělo by jít vyřešit online, máte-li Identitu občana). Je to pouze formální úkon, abyste kurz mohli absolvovat a nechat si od státu zaplatit 82 až 100 % ceny (kurzů může být víc, až do padesáti tisíc korun).

Jako tohle je nástroj mající potenciál změnit kariéru stovkám lidí na Jesenicku, jde jen o to to prubnout a něco pro sebe v rámci osobního rozvoje udělat. O studii Aspen Institute jsme už na positivJE psali, do roku 2030 mnoho profesí zanikne nebo se zásadně změní, ale ještě o něco víc profesí vznikne. Hádejte, koho se to týká? No vás! Mrkněte na ten e-shop Ministerstva práce a sociálních věcí, dejte tomu seriózních pár minut, jestli vás to nezaujme.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.