Jesenická komunita kreativců má svoji první knihu

20.09.2021

Nejsme moc na fanfáry, spíše na poctivou práci, ale když se pracuje poctivě, tak ať jsou i ty fanfáry, no ne? V sobotu jsme si na festivalu Jesnění udělali dostaveníčko s kreativními lidmi z Jesenicka a ty fanfáry byly hlavně pro ně, protože jsme s nimi pokřtili jejich první katalog DESIGN kreativJE.

Máme za to, že tahle krásně vyvedená publikace se může stát jakousi "biblí" pro všechny místní tvůrčí profese, v samotném katalogu jich je představeno několik. Hned třikrát je to práce se dřevem (Alternativní truhlářství - nábytek, Lavvu Instruments - jednostrunné kytary, Pišlik - dřevěné hračky), podobně třikrát došlo na vysoké umění (Lucie Bandiková - rytectví, Kateřina Preisová - malování a Iva Svobodová - sochařství), ve dvou případech jde o módní záležitosti (Doke - čepice, šály, čelenky a Melantril - šperky), jednou o poctivou ruční práci s kůží (Manopu - opasky či peněženky) a dva kreativci jsou z multimediální oblasti (Tomáš Neuwirth - fotografování a Marek Kačor - výroba webů).

Těchto jedenáct lidí v katalogu je začátek podpory kulturních a kreativních průmyslů na Jesenicku, ostatně jak na slavnostním křtu proklamovali všichni vzácní hosté mající k tomu nějaké ty páky. Byli to za Univerzitu Palackého Petr Bilík, Hana Marešová, Aleš Prstek, Tomáš Franta a Tereza Vintrová, za Olomoucký kraj Jan Šafařík a Jan Žůrek, dále senátor Mirek Adámek, starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová a Jakub Korda z Inovačního centra Olomouckého kraje. Všichni si důležitost kreativců v regionu uvědomují a ze svých pozic udělají maximum proto, aby se jim tu dařilo. Dosazujeme si za to například organizování setkání, pořádání workshopů, asistování u různých forem podpory, propojováním s místními firmami, zprostředkování zakázek atd.

Prakticky ihned začínáme tvořit databázi všech těch řezbářů, kovářů, grafiků, programátorů, fotografů, ševců, švadlenek, malířek... Klidně nám posílejte svoje tipy!

My ještě jednou děkujeme Univerzitě Palackého za příležitost být u příprav knihy.

Foto (zdroj): Zora Veichartová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.