Javorník se po staletích opět ocitá ve stínu války, díky románu Jarmily Stráníkové

21.10.2021

"Už v sedmnácti letech jsem začala psát první kapitolu," prozradila jesenická rodačka, která sice prožila většinu dětství v Šumperku, ale v Javorníku trávila tolik času, kolik jen mohla u svých prarodičů. Nikdy nepřestala vzpomínat na procházky po zámeckém parku, kde si hrála na princeznu, na návštěvy samotného Jánského vrchu, na dobrodružné výpravy za pokladem, který se podle pověsti ukrývá někde na Rychlebské zřícenině, anebo na dechberoucí výhled z Čertovy kazatelny.

Jenomže cesta k jejímu vysněnému cíli nebyla jednoduchá. Život běžel a vlastně neposkytoval příliš mnoho prostoru pro naivní dětské sny a fantazie. Stát se vydávaným spisovatelem působilo někdy až nereálně. Navzdory všem překážkám, někdy i posměchu a skutečně mnoha tvůrčím krizím se jí podařilo román úspěšně dokončit.

Dnes, maminka dvou malých dětí, žijící kousek za Prahou, drží v rukou svou první vydanou knihu Ve stínu války, která vás přenese do roku 1631, kde začíná příběh inspirovaný nejen historickými událostmi, odehrávajícími se v Javorníku a jeho blízkém okolí za Třicetileté války, ale také pověstmi, kterými je celý kraj opředen.

Podle všeho autorka nezůstane u jediné knihy. "Další určitě bude, co víc, už na ní pracuji," přiznala nadšeně. A na co se můžeme těšit? Podle neurčitého a trochu tajnůstkářského vyprávění se novopečená spisovatelka opět inspiruje skutečnými událostmi. Tentokrát bude ale pracovat se dvěma časovými liniemi (současnost a minulost - přibližně rok 1945) a zavede nás, kam jinam, než na naši krásnou Moravu, konkrétně do Vernířovic u Šumperka. "Žánrem si pořád nejsem úplně jistá, ale asi půjde o horor." Uuuuu! Čtenáři, třeste se! :-D

Jarmila Stráníková je přesvědčená, že teď už jí na cestě za jejím snem nic nezastaví a věří, že každý, kdo vytrvá a skutečně na sobě pracuje, může dosáhnout toho, po čem touží.

Námět: Martina Seidlerová

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.