Jaromír Švejdík vystavuje v Šumperku

22.10.2021

Vstupte do diskuze, jestli Jaromír Švejdík je renesanční člověk, protože nám se zdá, že jo. Dobrá, Leonardo da Vinci dal laťku hodně vysoko, ale zase v dnešním světě, kde je jednooborová specializace často nevyhnutelná, je Jaromírova umělecká univerzálnost taky trochu unikát.

Trochu Pražák, trochu Rychlebohorák, trochu hudebník, trochu výtvarník a tohle všechna umí na velmi vysoké úrovni. Takže je renesanční. Nezapomínejte na to, že ve všech těch Priessnitzech, Kafka Bandech, Umakartech a Letních kapelách je zpěvákem, textařem, skladatelem, a že jeho umělecká stopa zahrnuje film - slavného Nebela a už solidní řádku komiksů - Kafka, Zátopek, Nebel, Čáslavská, Mašínové...

S tím, co všechno má renesanční Jaromír 99 za sebou, se právě v těchto dnech seznamuje Šumperk, kde je od půlky října jeho výstava. Děje se tak v rámci šumperského literárního a filmového festivalu Město čte knihu.

Švejdíkův originální vizuální styl je v Rytířském sále muzea reprezentován například sérií tisků s motivy Jesenicka, které autor nakreslil pro dokumentární film Jaromír 99 - tam odkud jsem. Ten šel před pár měsíci v České televizi.

Nechcete si udělat výlet do Šumperka? Můžete do 7. listopadu.

Foto (zdroj): archiv Jaromír Švejdík a Vlastivědné muzeum v Šumperku

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.