Jak žulovský podnikatel přispívá k zelenějšímu Jesenicku

26.01.2023

Green deal v praxi, tak se dá s jistou dávkou nadsázky nazvat podnikatelský příběh Zbyňka Stehlíka ze Žulové. Ten už přes 10 let přispívá k zelenějšímu Jesenicku, když je jeho byznysem výměna starých zdrojů tepla za ekologičtější vytápění. Tedy pomáhá domácnostem přecházet od čoudících kotlů k tepelným čerpadlům nebo k automatickým kotlům např. na pelety. Jako správný podnikatel nabízí komplexní řešení, svým zákazníkům nabízí nejen samotnou výměnu, ale taky zadministrování dotace.

Zbyněk Stehlík se však rozhodl jít ještě dál, pustil se do zezelenání i svojí vlastní firmy. "Už dekádu trochu přispívám ke snižování znečištění našeho regionu. Za tu dobu jsem vyměnil přes 1 700 topenišť. Energetika mě baví a já hledal způsob, jak se do toho zapojit ještě víc,", popsal svoji motivaci pan Stehlík. Nejprve v roce 2018 pořídil dva elektromobily značky Nissan Leaf, čímž snížil provozní náklady i uhlíkovou stopu firmy. Nemá problém přiznat, že s projektem mu zásadně pomohla dotace z Evropské unie, která z částky 680 tisíc Kč pokryla celých 75 % nákladů.

To ho motivovalo do druhého kroku, vybudování fotovoltaické elektrárny včetně bateriového uložiště v žulovském sídle firmy. Součástí investice přesahující 4,5 milionů korun byla i instalace nabíjecích stanic pro flotilu elektrovozů. Dnešní ceny energií nádherně dokreslují, jak prozíravé rozhodnutí to tehdy bylo. O to víc, že mu 80 % nákladů vyřešila dotace.

Když mu účetní uzávěrky na tvrdých číslech dokladovaly realizované úspory nákladů, rozhodl se pro rozšíření elektrického vozového parku o třetí auto. Sáhnul po ikoně mezi e-auty Tesle 3 :-) I na ni si dovedl zajistit významné financování z příslušného fondu EU, která se právě kvůli zelené dohodě v tomto smyslu hodně snaží.

A pan Stehlík má jeden vzkaz pro fanoušky i odpůrce elektromobilty: "Auta mají naježděno okolo 200 tisíc kilometrů, a kromě výměny pneumatik nás servis nestál prakticky nic,".

Pokud by se některý z podnikatelů chtěl vydat podobnou cestou, moc rádi ho propojíme se společností Grant Help, která se zabývá financováním green dealu a jiných inovací ve firmách za přispění evropských fondů. Sjednejte si s nimi nezávaznou schůzku.

Foto (zdroj): archiv Zbyněk Stehlík

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.