IKEA v Jeseníku

22.10.2022

Jestliže prodejce nábytku IKEA utržil v Česku za loňský rok 9,7 miliard korun, tak si buďte jisti, že nižší desítky milionů pochází z peněženek Jeseníčáků. Ve stovkách domácností tak najdete nové stolky Lack, knihovny Kallax anebo minimálně sklenice Pokal.

Tenhle švédský nábytkářský kolos posílá do našeho regionu vzkaz ve stylu "Jeseníku, utrácíš dost, jdeme za tebou.". Čistě ekonomicky vzato je to dobrý signál a doufejme potvrzení, že místní kupní síla roste.

Nato, že má IKEA pouze čtyři pobočky, se v Česku těší značné oblibě, otevíráním výdejních míst jen zvyšuje svoje pokrytí a dělá z nakupování nábytku rutinní záležitost (přes e-shop IKEA prodá 39,5 % zboží). Špendlík na pomyslné mapě bude u Jeseníku svítit od 1. listopadu, kdy začne v jesenické průmyslové zóně Za Podjezdem fungovat mobilní výdejní místo. To znamená konec rádoby rodinných výletu do Ostravy, od teď bude stačit naklikat zboží do virtuálního košíku a nechat si jeho obsah přivézt do Jeseníku (závozy ve středu a sobotu).

Nevýhodou tohoto modelu je, že ve výdejním místě nedostanete švédské masové kuličky, takřka povinnou položku z jejich jídelny. Mimochodem způsob, jakým společnost přes svoje prodejny exportuje Švédsko, je docela inspirativní.

A ještě jedna věc se nábytkářům nedá upřít. Systém prodeje nábytku v rozloženém stavu, s nutností si jej doma složit, dělá z kdejakého chlapa kutila.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.