Fenomenální Jesenické trhy

20.03.2022

Nikoho z vás nemusíme poučovat o pozitivních přínosech toho, když nakupujete výrobky mající původ tady na Jesenicku. Třeba ty, které dostanete v obchodech a obchůdcích už na několika místech okresu anebo ty, které si můžete 10krát za rok pořídit na jesenických farmářských trzích.

Všichni víme, co v regionu dělá Spolek Sudetikus, nám jen pohled na páteční trhy na Masarykově náměstí znova připomněl, jak dobře to dělá.

Dovolte nám na to pohlédnout lehce ekonomicky. Jesenicko je na tom s kupní silou hůře, než je český průměr. I proto jsou spotřebitelé trochu více orientovaní na slevové akce v supermarketech. A přesto se najde dost velká skupina těch, kteří si najdou cestu na Jesenické trhy, kde nakupují bez akčních cen, kde ale dostávají řemeslnou kvalitu v lokálním provedení. Opravdu jen namátkou chleba, marmelády, paštiky, uzeniny, koření..., spousty rukodělných výrobků a hand-made kosmetiky.

Na letos první trhy přijelo na šest desítek stánkařů. To nám vyráží dech, do jakých rozměrů to roste. Protože fakt, že sem prodejci přijedou znamená, že jim to dává ekonomický smysl neboli lidé nakupují a utrácejí, tedy začínáme se opatrně řečeno blížit Rakousku, kde je nákup národních a regionálních potravin první volbou. Čeká nás ještě kus cesty, než v našich nákupních košících bude končit víc místních výrobků, ale i díky Jesenickým trhům jdeme správným směrem.

Předvést svůj lokální patriotismus můžete na některém z příštích setkání místních výrobců, a to 15.4., 20.5., 17.6., 15.7, 19.8., 16.9., 21.10., 18.11. a 10.12.

Foto (zdroj): město Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies