Dobrovolníci v Jeseníkách vystavili zvěři stopku

06.08.2023

Lesníci si uvědomují, že čistě smrkovým lesům v Jeseníkách odzvonilo. Měnící se klima si žádá druhovou změnu lesa. A tak se kvůli odolnosti pracuje na přeměně lesů jehličnatých na lesy smíšené. Správci však ve svém snažení mají kupodivu překvapivé nepřátele. Je jimi přemnožená srnčí a jelení zvěř pochutnávající si na mladých listnatých stromcích.

Přítrž se tomu pokusila učinit desítka dobrovolníků, která se v rámci akce 'Týdny pro krajinu' vydala do centrální části CHKO Jeseníky, nedaleko Skalního potoka, aby tam stromky oplotila. Celkem 220 mladých jedlí, jeřábů a javorů se dočkalo nezbytné ochrany, díky níž se stromkům podaří odrůst a přežít kritickou fázi vývoje.

Koordinátorka jesenického 'Týdne pro krajinu' Veronika Miklíková k tomu řekla: "V Jeseníkách se potkala parta skvělých lidí z různých koutů republiky a s různými profesními zaměřeními – od jaderného výzkumu až po krajinnou ekologii. Jedno však měli společné – chtěli ve svém čase spojit příjemné s užitečným – "vypnout hlavu", strávit týden obklopeni přírodou, zvuky lesa a přitom vlastníma rukama pomoct s obnovou lesa vedoucí k větší rozmanitosti.".

Jménem našich Jeseníků dobrovolníkům děkujeme.

Foto (zdroj): Jiří Beneš

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.