Divočina v Jeseníkách

25.12.2022

Možná důkaz, že i přes občasnou kritiku komercionalizace Jeseníků, se v nich lesní zvěři vede dobře, a to i té ze samého vrcholu potravního řetězce.

Hnutí DUHA Jeseníky a Společnost přátel Jeseníků přinášejí opakovaná svědectví o výskytu těch vůbec nejvzácnějších zástupců fauny, které lze v českých a moravských lesích potkat. Prozatím kromě medvěda.

Díky rostoucímu počtu vhodně rozmístěných fotopastí se tady daří mapovat pohyb vlka či vlků. Poprvé v roce 2018 v údolí Bělé. Nedávno obletěly internet záběry vlka nedaleko Vápenné. Ochránci přírody zachycují vlčí stopy a trus v okolí Koutů nad Desnou a Vrbna pod Pradědem a optimisticky očekávají, že je pouze otázkou času, kdy se v Jeseníkách utvoří regulérní smečka.

S další šelmou je to jako s paní Kolombovou - rysa ještě "nikdo" neviděl, byť i zde dostáváme nadějné zprávy, že ikonické zvíře tu s námi žije. Fotopasti rysa načapaly v okolí Branné.

Do třetice "pánem zvířat" pozorovaným v Jeseníkách je orel skalní. Úctyhodný opeřenec s rozpětím křídel i přes dva metry je čas od času spatřován nad hřebeny Chráněné krajinné oblasti Jeseníky.

Milí návštěvníci hor, respektujte při svých výletech divoká zvířata. Potřebujeme je tady i proto, aby pomohla nastolit tolik potřebnou rovnováhu potravního řetězce.

Foto (zdroj): Unsplash
Text (námět): Idnes.cz

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.