DATA: Sešup v porodnosti Jesenicka pokračuje

05.01.2024

Jedna z nejblbějších zpráv zkraje roku, jakou může Jesenicko dostat – snižující se počet dětí narozených na Jesenicku. Ten už třetí rok po sobě klesá.
V roce 2023 se v jesenické porodnici narodilo 243 novorozenců. Varovná je zejména dynamika, s jakou se úbytek nových občánků odehrává. Mezi lety '21 a '23 je meziroční pokles o 92 miminek! Čekáme, jak číslo o počtu narozených v r. 2023 zkorigují oficiální data Českého statistického úřadu, který zahrne i zdejší maminky rodící v jiných porodnicích.

Příčin bude zcela jistě více a nejlíp by to komentovali demografové a sociologové. Ví se, že částečně to způsobuje fakt, že se do věku matek dostávají populačně slabší ročníky. Odhadujeme, že nižší čísla jdou na vrub i složitým létům, jimiž si nejen Jesenicko prochází (covid, energetická krize, inflace…). Jakmile se lidé cítí být v nejistotě, odkládají i zakládání rodiny či pořizování dalších dětí.

Doufáme, že nástroje prorodinné politiky, jako jsou stále rostoucí dávky pro rodiny (přídavky, ošetřovné, výživné apod.), porodné v Jeseníku a čerstvě od 1. ledna vyšší rodičovský příspěvek (na 1. dítě +50tis.), povedou k otočení trendu.

Vývoj počtu narozených dětí na Jesenicku

Zdroj: Český statistický úřad (2000-2022), Nemocnice AGEL Jeseník (2023)

Letošní číslo o počtu narozených je potřeba zasadit do demografické křivky a nasimulovat, co to může způsobit zaměstnavatelům z hlediska počtu lidí na trhu práce o nějakých 20 let později, plus jak se to promítne do příjmů obcí nebo obsazenosti škol.

Fandíme všem mladým rodinám a přejeme hodně zdraví i 243 vloni narozeným klukům a holkám a zdravíme i první dítě roku 2024, jímž se v jesenické porodnici stala Athina, která přišla na svět 1. ledna ve 23.05.

Kamil Kavka
Data (zdroj): Nemocnice AGEL Jeseník, Český statistický úřad
Ilustrační foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.