DATA: Rodina, jako základ Jesenicka

15.05.2023

Když jsme se na positivJE věnovali tématu rodiny naposledy, končili jsme slovy "… že být rodičem bude dávat stále větší smysl …". Podle nás to stále platí, v těchto dnech ještě o něco víc, neboť v Jeseníku právě probíhá 'Týden pro rodinu'. Oslava základní společenské jednotky - rodiny - je oslavou všech rodičů a prarodičů, dětí a vnoučat, manželů, manželek, partnerů, partnerek, druhů a družek… Od pondělí do neděle se na různých místech města konají akce zaměřené právě na rodinu (plakát níže). Na nich se představí třeba Mateřské a rodinné centrum Krteček, Poradna pro rodinu, nebo neziskovky Eurotopia či Dobrá vyhlídka. Vedle vážnějších témat typu vztahy, mateřství, výchova, to bude o zábavě a kultuře, čeká vás například jóga smíchu, dětská výstava, výtvarná dílna, pohádkový les a rodinné kino.

A jak si tedy vede RODINA tady u nás? Pohled na statistiky posledních devíti let ukazuje jeden pozitivní trend, začínají se žádoucím směrem rozevírat nůžky mezi počtem svateb a rozvodů. Na Jesenicku se vzdalujeme obligátní polovině krachujících manželství, od roku 2014 se tady v průměru odehraje 182 svateb a 81 rozvodů. To navíc v situaci, kdy svatba pro mnoho párů není nevyhnutelným vyústěním jejich lásky.

Vývoj počtu sňatků a rozvodů 
- vývoj počtu sňatků a rozvodů v okrese Jeseník od roku 2000 do roku 2022

Zdroj: Český statistický úřad, r. 2022

Když se diskutuje rodina s dětmi, statistici používají termín plodnost neboli počet dětí připadajících na jednu ženu. To číslo na Jesenicku roste, podle Sčítání domů a bytů v roce 2021 má zdejší žena průměrně 1,72 dítěte (při sčítání v r. 2011 to bylo 1,3 dítěte).

A když děti, tak se musíme podívat i na počty narozených. Od roku 2010, kdy spadl pod "psychologickou hranici" 400, neustále plíživě klesá (roční průměr okolo 350). Vloni podle neúplných statistik dokonce spadl pod 300!

Vývoj počtu narozených 
- vývoj počtu narozených v okrese Jeseník od roku 2000 do roku 2022

Zdroj: Český statistický úřad, r. 2022

Co ještě víme z posledního sčítání (r. 2021) je, že téměř 81 % rodin jsou rodiny úplné. Pokud jde o rodiny neúplné, pak 85,5 % případů jde o osamělou ženu.

Tak rodiny a budoucí rodiny, tužte se na jesenickém Týdnu pro rodinu, ať vylepšíte statistiky :-)

Foto (zdroj): Unsplash
Data (zdroj):
 Český statistický úřad

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.