DATA: Podmínky pro solární a větrné elektrárny na Jesenicku

05.09.2022

Největší letošní téma - jak si zajistit levnější energie. Ceny se urvaly ze řetězu a nikdo neví, kde se zastaví. A ať se zastaví kdekoli, bude to hodně vysoko.

Jedním ze způsobů, jakým mohou obce, firmy i domácnosti na Jesenicku čelit téhle situaci (kromě šetření), je pustit se do budování vlastních kapacit pro výrobu energie. Mluvíme o solárních panelech (FVE) nebo větrných elektrárnách.

Slunce svítí pro Jesenicko
V Česku svítí slunce něco mezi 1400 až 1700 hodinami za rok. Z dostupných zdrojů (TZB-info) vyplývá, že v Jeseníku to jeden rok bylo nějakých 1 480 hodin (přepočteno na dny = 61,7 dnů). Ta hodnota pochopitelně každý rok kolísá, na druhou stranu podle predikcí meteorologů počet slunečných dnů spíše poroste. Jak se zlepšuje technologie panelů, stávají se stále účinnějšími i v zimních měsících. Na atraktivitě tomuto řešení přidává i zlepšující se schopnost vyrobenou energii uskladnit pomocí bateriových uložišť (v Jeseníku vyrábí AERS od Fenixu).
Vzhledem k tomu, že sluneční energie je zadarmo, skýtá tenhle způsob řešení energetické krize ohromný potenciál. Mnohé zdejší firmy mají velké haly a rozlehlé areály, střechy jsou vhodné pro pokrytí solárními panely. Obdobnou příležitostí jsou pro obyvatele domů a domků jejich střechy. Motivací Jesenicka navíc, aby instalovalo další a další FVE, by mohly být štědré evropské dotace. Pokud máte projekt nebo aspoň ambici do toho jít, rádi vás propojíme s odborníky na dotace z Grant Help.

Větrné Jesenicko
Podle optimistického scénáře by dokázala větrná energetika pokrýt až třetinu tuzemské spotřeby, realistická varianta mluví o 10 % do roku 2040. Teď je to pouhé 1 %, v Olomouckém kraji pak 1,9 % energetického mixu. Podílí se na tom i tři elektrárny na Jesenicku. Především 6 větrníků v Ostružné (výkon 3 000 kW) a po jednom v Kobylé nad Vidnávkou (2 200 kW) a Velké Kraši (225 kW). V rámci Olomouckého kraje teď napočítáme 39 větrníků, přičemž konzervativní odhad Akademie věd ČR mluví o potenciálu 64 větrných elektráren. Z větrné mapy níže je vidět, že Jeseníky si na bezvětří stěžovat nemohou. Tak schválně, kolik vrtulí Jesenicko v dohledné době přidá? Opět, i tady si půjde dopomoci evropskými penězi, tohle možná čeká na nově zvolené starostky a starosty.

OK, v tuhle chvíli je hnacím motorem příklonu k obnovitelným zdrojům situace na světových trzích, z dlouhodobého pohledu nás tam stejně bude tlačit Green Deal, tak využijme stávajícího drajvu a dostupnosti peněz, ať jsme čistší a méně závislí na (nespolehlivých) třetích stranách.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.