DATA: Počty ekonomickych subjektů na Jesenicku a jejich velikost

15.08.2022

Rozhodně zajímavým indikátorem ekonomické aktivity regionu je pohled na počet podnikatelů. Obyčejný počet IČ vydaných na živnostenském úřadě má vypovídací hodnotu, my navíc pracovali pouze s čísly o subjektech aktivních.

Životní úroveň není o objemu peněz napumpovaných do regionu státem, v prvé řadě je to o struktuře firem, jejich podnikatelských činnostech a počtech lidí, které zaměstnávají. Abychom vám předložili co nejplastičtější pohled, sáhli jsme po datech Českého statistického úřadu a porovnali si výsledky z let 2011 a 2021. To už se dají odečíst i určité trendy.

Pozitivní je, že ač jsme mezi lety 2011 až 2021 ztratili 3 734 obyvatel (to není to pozitivní), zůstal počet ekonomických subjektů ke konci roku 2021 prakticky stejný (5 153), jako o dekádu dřív ve 2011 (5 138).

Ze 66 % jsou to drobní živnostníci bez zaměstnanců, takže řemeslníci, malí obchodníci a další profese pracující na živnostenský list. Suverénně nejfrekventovanější velikostí soukromých společností na Jesenicku je malá firmička o desíti až padesáti lidech. Tenhle status má 159 subjektů.

Srovnání počtů podnikatelských subjektů na Jesenicku v letech 2011 a 2021

Napočítali jsme 29 firem dávajících práci 50 až 99 lidem, a pak už je to rychlý sešup. Šest soukromých podniků do 200 lidí, tři do 250. To je řeč o tzv. a středních firmách. Pouhá jedna organizace překračuje pět stovek lidí pracovníků. Takovou ekonomie označuje za velký podnik. Přehledně to ukazuje náš graf, ale to jsou pořád jenom čísla, až za nimi jsou příběhy konkrétních podnikatelek a podnikatelů. I o nich na positivJE píšeme.

Směrem k malým firmám máme dvě dobré zprávy. To právě ony jsou nejideálnějším adresátem podpory ze strany Inovačního centra Olomouckého kraje (ICOK), právě ony mají skvělý přístup k evropským penězům určeným pro inovace. U obojího jsme připraveni jim asistovat.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.