DATA: Kriminalita na Jesenicku a jak se s ní daří policistům bojovat

06.02.2023

Patříte-li mezi hltače zpráv v rubrice 'Krimi', pak musíte přiznat, že "Místo činu Jesenicko" tam mockrát nefiguruje. V našem regionu je extrémně bezpečno, a to v kontextu nejen Česka, ale i celého světa. Tady se zkrátka nemusíte bát.

Pomáhat a chránit se úspěšně snaží policistky a policisté obvodních oddělení Jeseník, Zlaté Hory a Žulová, plus dopravní inspektorát Jeseník. Uniformovaný aparát a detektivové v civilu v loňském roce zaprotokolovali celkem 563 trestných činů, z čehož se jim podařilo vyřešit přes 73 %. Jejich úspěšnost se za posledních pět let nedostala pod 70 %, to je na potlesk. Na opačném pólu pomyslné tabulky je Praha, kde muži zákona objasní jen čtvrtinu případů.

Počet trestných činů v okrese Jeseník v letech 2018-2022

Zdroj: Policie ČR, rok 2022

Objasněnost trestných činů - srovnání České republiky a okresu Jeseník

Zdroj: Policie ČR, rok 2022

Když otevřeme policejní šanony ve čtyřech hlavních kategoriích, vypadnou na nás docela příjemná čísla. Za počet úspěšně vyřešených případů by se nemusel stydět ani slovutný komisař Columbo. I když on dotáhl úplně každý případ, že ano ;-)

Počet případů v jednotlivých oblastech, okres Jeseník v roce 2022

Zdroj: Policie ČR, rok 2022

Policisté přiznávají, že údaje o kriminalitě malinko zkresluje ("uměle" zvyšuje) fakt, že od 1.10.2020 došlo ke zvýšení hranice škod u trestných činů.

Policisté ještě varují, že velký nárůst zaznamenávají v oblasti kyberkriminality, tak si na to dávejte bacha.

Data (zdroj): Policie ČR
Foto (zdroj): Policie ČR

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.