DATA: Kolik lidí ubytuje Jesenicko

09.01.2023

Jeseníky jedou. Každoročně v nich návštěvníci z celého Česka i ciziny stráví stovky tisíc nocí, a to v některém ze 176 ubytovacích zařízení, která zde statistici v roce 2021 napočítali. Čárku ve výkazu znamenal každý hotel, penzion, chalupa či apartmán v soukromí.

Z ekonomického pohledu je příjemným zjištěním, že i přes covidovými opatřeními poškozené sezóny došlo k mírnému zvýšení ubytovacích kapacit. Signalizuje to neutuchající zájem o Jeseníky a podnikatelům to dává potenciál k růstu tržeb. Je to důležité i směrem k udržení zaměstnanosti v cestovním ruchu.

Nyní je to tak, že na návštěvníky přijíždějící do kterékoli částí regionu čeká některý z 2 651 pokojů. Kdyby se v jeden moment obsadila každá postel, vešlo by se nám sem celkem 7 355 lidí. Nejvíce jich na přenocování pojme město Jeseník (1 647), ovšem překvapivě nejvíc ubytovacích zařízení má Lipová-lázně (38). Za ní následuje Ostružná (37), Jeseník (27), Zlaté Hory (21) a top 5 uzavírá Bělá pod Pradědem (16). To už jsou zajímavá čísla, představíte-li si ten ekonomický cyklus. Kolika lidem to dá práci (recepční, pokojské, kuchaři, číšníci, údržbáři...)? Kolik potravin a nápojů ty tisíce lidí v gastronomických podnicích snědí a vypijí? Kolik utratí za nejrůznější služby a výrobky.

Srovnání počtu ubytovacích zařízení, pokojů a lůžek v obcích na Jesenicku

Zdroj: Český statistický úřad, r. 2021

Ještě jedním důležitým ukazatelem velikosti odvětví je číslo udávající počet přespání na jeden pobyt. To do určité míry vyjadřuje atraktivitu místa a ochotu návštěvníků tady zůstat/tady utrácet. Ve sledovaném roce '21 tu průměrný návštěvník strávil 3,6 nocí.

Vážení přátelé, takhle maká turismus, významný zdroj příjmů Jesenicka.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.