DATA: Jaký tip vlastnictví nemovitosti je na Jesenicku nejčastější?

18.07.2022

Odpověď je dopředu jasná. Nejen na Jesenicku, ale v celé republice, je absolutně nejrozšířenějším typem vlastnictví domu ten v držení fyzické osoby. Z čerstvých dat Českého statistického úřadu (Sčítání lidu, domů a bytů 2021) vyplývá, že tohle platí pro 85,6 % domů (v ČR dokonce 88,3 %).

Kdo sledujete aktuální propad českého hypotečního trhu, můžete si snadno dovodit, že nabývání nemovitostí do osobního vlastnictví bude pro fyzické osoby minimálně po nějakou dobu o dost těžší, než tomu bylo ještě vloni.

Kam se tedy budou upírat zraky těch, kteří svoji otázku bydlení právě řeší nebo se na to chystají? Nájem. Už víme z dat inzertního portálu Annonce, že okres Jeseník má v rámci celé země ty nejlevnější nájmy - činí 132 korun za metr čtverečný (na positivJE jsme psali 17.6.2022). Je nutné se podívat, kolik domů tady vlastní právnické osoby (3,9 % = 368 domů) a obce (3,3 % = 318 domů), protože nejčastěji právě jejich byty se na trhu s nájemním bydlením nabízejí.

Dál je ta matematika poměrně jednoduchá, majitel bytu chce logicky pronajímat za co nejvyšší cenu. To ale nemusí platit o bytech městských/obecních, kde poptávka už nějakou dobu volá po startovacích bytech pro mladé rodiny. Ty jsou perspektivní a je škoda o ně přicházet stěhováním za bydlením a za prací mimo náš region.

Další formou vlastnictví je družstevní bydlení (v okrese Jeseník 0,7 % = 69 domů) a spoluvlastnictví vlastníků bytů (6,1 % = 575 domů). Tímto směrem se zřejmě bude přesouvat pozornost lidí toužících bydlet ve (spolu)vlastněné nemovitosti. Tímto směrem by se mohl vydat i zájem developerů. Kdoví, třeba s tím zahýbe nový český startup Ownest. Ten se zaměřuje na odmítnuté zájemce o hypotéku. Oni za vás byt koupí a až pět let vás v něm nechají bydlet v nájmu, zatímco co vy šetříte na hypotéku.

Nejvyšší karty tak možná drží města a obce. Mají pozemky, mohou na ně lákat developery a snažit se u nich vyjednat v nějakém poměru i výstavbu startovacích bytů. Tohle je celkem běžná praxe v těch nejvyspělejších městech světa.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.