DATA: Jak se na Jesenicku staví

03.10.2022

V kontextu komunálních voleb, které postupně v obcích a městech instalují nová vedení, chceme nasvítit jedno z důležitějších témat - dostupnost bydlení na Jesenicku. Naposledy minulý týden na to upozornili studenti na našem společném setkání, že jeden z motivů pro odchod absolventů z regionu je nemožnost si tady pronajmout malometrážní byt.

Při pohledu na současné ceny stavebních materiálů a stavebních prací, úroky hypoték a inflaci, je nevyhnutelné, že nájemní bydlení je do budoucna klíč k řešení bytové otázky.

Za poslední tři roky bylo na Jesenicku dokončeno 221 bytů s průměrnou obytnou plochou 67,1 m2. Stavebnictví je i ekonomicky nepřehlédnutelný obor, čistě v okrese Jeseník aktivně působí na 832 subjektů majících ve svém popisu práce nějakou stavební činnost nebo řemeslo.

Dokončené byty v okrese Jeseník 2001-2021.

Zdroj: ČSÚ, 2.10.2022

Pokud už se na trhu nemovitostí odehrává nějaký obchod, neproběhne-li to na přímo mezi kupcem a prodávajícím, operuje na Jesenicku asi 136 subjektů podnikajících v oblasti nemovitostí, tedy makléři, odhadci a další příbuzné profese.

Máme tady několikery stavebniny, dokonce i firmy vyrábějící stavební materiál, tedy základní předpoklady k funkčnímu trhu s bydlením. Nechť obce vrhnou na trh pozemky vhodné na výstavbu bytových domů, to přiláká developery, a to se s určitým zpožděním snad propíše do dostupnosti bydlení.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.