DATA: Jak je to s tím vylidňováním Jesenicka

31.10.2022

V novodobé historii se Jesenicku už jednou povedlo zvednout významněji počet obyvatel. Během deseti let (1970-1980) se náš region zvětšil o více než 3 600 obyvatel. Jistě, konstelace tehdy a dnes je naprosto jiná, žádné "umělé přesídlení" lidí nebo práce se neodehraje. Snad má ale smysl hledat způsoby.

Vývoj počtu obyvatel v okrese Jeseník (v letech 1970-2021).

Zdroj: ČSÚ, 30.10.2022

Takhle, vylidňování není žádná specialista Jeseníku, to je v Evropě dlouhodobý trend. Lidi jdou do velkých měst, protože tam jednoduše vidí více příležitostí. Pracovních i osobních. Náš exSudetský region to má ztížené o to, že sami jeho obyvatelé na něj nejsou vinou dosídlování extra silně fixování. Odchází se snadněji.

Pozor, někdo vám namítne, že snižování počtu lidí není problém, že si s tím Jesenicko poradí. Na to my opáčíme, že ano - poradí, ale za jakou cenu a jaké negativní jevy to přinese. Zhorší se už tak nepříznivá vzdělanostní struktura, zvýší se průměrný věk obyvatel, dostane se pod tlak místní zdravotnictví a sociální služby, sníží se kvalita a dostupnost služeb, zaměstnavatelům se ztíží hledání nových zaměstnanců... Máme pokračovat? Tohle si ale uvědomit, znamená pohlédnout za horizont volebního období, za krátkodobý podnikatelský plán, za evropské dotační období.

Receptů je určitě víc a jako obvykle - musí to být soubor změn a opatření. Jesenicko si stále dluží celoregionální shodu, nějakou společnou strategii. Na všem, co se vymyslí, tady musí pracovat všechny obce, všechny školy, všechny firmy... nebo alespoň většina z nich. Bez spolupráce půjde pouze o izolované snahy, které přinesou jenom omezený progres.

Nepokusíme se o komplexní výčet, nabídneme pouze pár směrů, jimiž by se lídři mohli vydat. Zlepšovat dostupnost bydlení pro mladé lidi. Zvyšovat kvalitu vzdělávání lépe reagující na trendy na pracovním trhu. Vytváření podmínek pro zrod nových podnikatelů v kreativních a distančně vykonavatelných oborech. Umožnit větší prosazení se pokročilým technologiím a prvkům telemedicíny ve zdravotnictví. Hlavně však naslouchat těm, kteří odsud odcházejí. Ptát se je na důvody a s těmi něco dělat.

Téma rozvoje Jesenicka neotevíráme náhodou, naprosto cíleně tím narážíme na listopadový positivJE FESTIVAL, kde část z toho budeme diskutovat s odborníky. Pro obce panel Smart region (22.11.), pro podnikatele a firmy panel Inovativní byznys (23.11.), pro školy panel Moderní vzdělávání (24.11.). Vyzýváme všechny, kterých se to týká, aby přijali naše pozvání a na příslušný panel dorazili.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.