DATA: Jak je na tom Jesenicko s budováním moderní dálnice

03.04.2023

Záměrně v titulku vypouštíme slovo internet, a tak trochu si testujeme váš názor na to, co je v případě Jesenicka onou 'moderní dálnicí'. Jestli je to ve vašich představách dvouproudovka se svodidly anebo už si dálnici představujete jako území dokonale pokryté vysokorychlostním internetem?

U nás platí to druhé. Je na čase se začít smiřovat s tím, že jistá "fyzická odříznutost" bude k Jesenicku vždycky patřit. A to i když se téma tunelu pod Červenohorským sedlem v souvislosti s návštěvou vlády opět dostalo na přetřes. Možná by bylo lepší pálit energii na dostupnějších projektech, jakými by mohla být elektrizace stávající železnice (Jeseník-Bludov, resp. Jeseník-Krnov), nebo jakým by mohlo být opravdu stoprocentní pokrytí Jesenicka rychlým internetem bez bílých míst.

Není totiž úplnou pravdou zjednodušující tvrzení, že k internetu se tady dostane každý, nemluvě o jeho rychlosti. Mapa pokrytí Jesenicka (k 31.12.2021) prozrazuje, že nejméně v červeně a žlutě označených územích nemůže být o rychlém internetu řeč. V dubnu 2023 to procento domácností připojených k nejstabilnějšímu řešení (optická síť) bude vyšší, každopádně k r. 2021 to byla třetina.

Pokrytí internetem podle deklarované rychlosti (okres Jeseník)

Data (zdroj): Mapa internetu, Ministerstvo průmyslu a obchodu, 31.12.2021

Typ přístupu domácností k internetu (okres Jeseník)

Data (zdroj): Český telekomunikační úřad (dopočet ČSÚ), r. 2021

Jesenicko zaostává za republikovým průměrem, jak ukazuje i další graf. Z něj můžete vyčíst, že zatímco v ČR je k 'drátovému' internetu (kabelová či optická síť) připojeno 12 domácností na 100 obyvatel, u nás je to o dvě domácnosti méně (10 dom./100 obyv.).

Počet domácností na 100 obyvatel s aktivním přístupem k internetu

Data (zdroj): Český telekomunikační úřad (dopočet ČSÚ), r. 2021

Téma dostupnosti internetu, ale i pokrytí mobilním a televizním signálem Jesenicka, bylo i náplní konference o konektivitě okresů Jeseník a Šumperk, kterou obě města pod záštitou senátora Miroslava Adámka uspořádala 24. března na Červenohorském sedle. Příjemně nás překvapila hojná účast starostek a starostů. Dokladuje to, že si jako lídři uvědomují důležitost internetu v jejich obcích. Mezi účastníky jsme viděli zástupce České Vsi, Bernartic, Černé Vody, Jeseníku, Javorníku, Kobylé n. Vidnávkou, Lipové-lázně, Mikulovic, Ostružné, Písečné, Supíkovic, Velké Kraše, Velkých Kunětic a Zlatých Hor.

A když se vedou debaty o nezbytnosti tuhle moderní dálnici budovat, musíme se nejenom ptát, k čemu je to potřebné teď, ale hlavně musíme s jistou dávkou fantazie hledět vpřed, na co asi budeme rychlý internet jednou využívat. Napadá nás robotizace ve firmách, vstup umělé inteligence do rutinních činností člověka, rozvoj zapojení virtuální reality, rozšiřování digitalizace státu a tak dále, a tak podobně. Internet je jako elektřina, jako pitná voda, jako asfaltka - základní infrastruktura.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.