DATA: Jak důležitý je pro Jesenicko turismus

22.05.2023

Kdy jindy než na prahu letní sezóny se podívat na výkonnost zdejšího turistického průmyslu. Ten má vliv na image regionu, vždyť stovky tisíc Čechů a cizinců každý rok vidí a fotí zdejší krásy. Přináší ale i tržby podnikatelům operujícím v cestovním ruchu a navázaných oborech. Podíl cestovního ruchu na HDP (hrubý domácí produkt) Česka činil za rok 2021 1,55 % (desetiletý průměr je 2,58 %). V neposlední řadě dává tento sektor na Jesenicku práci stovkám zaměstnanců a brigádníků, dle dat v ČR pracuje v oblasti cestovního ruchu 4,02 % lidí (r. 2021). Odhadujeme, že vliv na okresní HDP i podíl zaměstnanců bude na Jesenicku vyšší než činní republikový průměr, přece jen jsme turistická oblast. S touhle perspektivou je potřeba na návštěvnost Jeseníků a kvalitu služeb v nich poskytovaných nahlížet.

Při budování infrastruktury a nastavování standardů servisu, je potřeba si uvědomit, že v zimě Jeseníky soupeří s počasím (dostatkem sněhu) a dalšími lyžařskými regiony včetně Alp. V létě se pak Jesenicko poměřuje hlavně s přímořskými letovisky, kam hromada Čechů vyráží. Morové rány v podobě koronavirové pandemie a energetické krize s inflací pak zlobí cestovní ruch v posledních třech letech.

Jak se to propsalo do návštěvnosti? Tu můžeme do jisté míry odvodit od vývoje počtu přenocování ve zdejších ubytovacích zařízeních. Český statistický úřad umí sledovat návštěvnost ve většině typů, pro náš region platí za dominantní ubytování v penzionech (35 % hostů), *** hotelech (27 %), ostatních zařízeních (18 %), **** hotelech (11 %), turistických ubytovnách (4,88 %) a kempech (2,77 %), dle dat za rok 2022. A ještě k tomu můžeme dodat, že průměrně turista na Jesenicku přespí 4,4 noci (desetiletý průměr podle Českého statistického úřadu).

Při pohledu na vývoj počtu návštěvníků trávících na Jesenicku víc než jednu noc, se od roku 2015 ukazuje každoroční růst, který se zasekl ve dvou lockdownových sezónách 2020 a 2021. I když loňský rok dokázal významně poskočit, pocovidovou ztrátu neumazal. Uvidíme, co letos.

Návštěvnost ubytovacích zařízení 
- vývoj návštěvnosti hromadných ubytovacích zařízení v letech 2012-2022 v okrese Jeseník

Zdroj: Český statistický úřad, rok 2023.

Ačkoli čistý ekonomický přínos cestovního ruchu pro Jeseník nejspíš stagnuje, pořád zůstává jeho marketingová síla. To se hodí při snahách o zpomalení odlivu mozků.

Data (zdroj): Český statistický úřad
Foto (zdroj): Unsplash, Jan Kopřiva

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.