DATA: Budou Vánoce na Jesenicku na sněhu?

12.12.2022

Povedené Vánoce sestávají z několika základních podmínek, které když se sejdou, vykouzlí úsměv na tváři i toho největšího cynika. Pro udržení nervů pod kontrolou, je dobré s co největším předstihem pořídit dárky. Pečení cukroví je každoroční rutina neochvějně připomínající, že Štědrý den se vážně blíží. Obvykle zbývá pořešit stromek, pokud nezdobíte umělý, a pak už vás čeká jen menší boj s košíkem v potravinách, protože každý přece chceme o svátcích hodovat :-) Tohle všechno máte ve svých rukách. Pro krásné Vánoce neumíte zařídit jednu jedinou věc - aby byl 24. prosince sníh.

Datoví analytici Deníku se podívali na to, jak to v okrese Jeseník se sněhem na Vánoce vypadalo v posledních 21 letech. Tipnete si? Nějaká vrstva sněhu pokrývala (většinu) Jesenicka podle dat z měřících stanic v desíti případech. To z nás vcelku očekávatelně dělá lokalitu s nadprůměrným výskytem bílé pokrývky v čase Vánoc.

Zdroj: Deník data, 2022

Ve 47,6 % případů jsme si v okrese Jeseník užili ty pravé Vánoce na sněhu. Nejvíce (cca 40 cm) nás zasypalo v roce 2001. Pohádkově vysoká vrstva spadla ještě v letech 2005 (20 cm) a 2010 (15 cm), ostatní zasněžené roky to byly nejčastěji pouhé 3 až 4 centimetry.

Pokud jde o letošek, tak na základě monitoringu několika zdrojů dlouhodobé předpovědi to se sněhem na Štědrý den moc nevypadá, ale záleží, komu věříte. Můžeme se chlácholit, že přece Jeseníky nám dávají krapet větší naději a statistiky přisuzuji zhruba padesátiprocentní pravděpodobnost.

Foto (zdroj): Adam Hlásný

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.