Daniel Ščerba bojuje proti světelnému smogu v Jeseníkách fotografiemi

11.10.2022

Fotograf Daniel Ščerba stojí za vzdělávací iniciativou 'Jeseníky - pohoří tmavé oblohy', v níž mu jde o popularizaci astronomie a šíření osvěty. Podle ní je v zájmu ochrany přírody zachovávat v našich horách maximálně přirozenou tmu. Jeho snažení je pojato velmi volně, na svých fotkách ukazuje krásu nočního světa. Snaží se tak motivovat lidi, aby sami chtěli situaci v Jeseníkách zlepšovat.

Coby náruživý pozorovatel noční oblohy poukazuje na to, že intenzita světla je v určitých lokalitách tak velká, že některá místa osvětlují hřebeny hor natolik, až ty dokonce vrhají stíny! To v situaci, kdy je tzv. světelný smog společenským tématem a existující technologie například u nových modelů pouličních lamp umí světlo namířit pouze pod sebe a dokáží regulovat intenzitu svitu podle konkrétní noční doby. Rovněž nasvícení zejména historických budov je nešvarem. Ten ale naštěstí do určité míry "samoreguluje" současná energetická krize a snaha vlastníků nemovitostí šetřit na účtech za elektřinu.

My si ale Daniela Ščerby všímáme ještě z jednoho důvodu. Jeho snímek vzácných blesků pořízený nedaleko vysílače u Ondřejovic se stal astronomickým snímkem dne podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). To je pro astrofotografa pořádně prestižní ocenění.

Opavský rodák zachytil 'Blýskání červených skřítku nad Českou republikou' na vzdálenost asi 200 kilometrů. Jde o docela vzácný jev nadoblačného blesku, který se objevuje nad bouřkovým výbojem, a to ve výšce 50 až 100 kilometrů. Pořídit takový snímek vyžaduje skvělou techniku a ideální podmínky. Ty zhoršuje právě ono světelné znečištění.

Radujeme se z Danielova úspěchu a vrháme přísný pohled směrem k těm, kteří se světlem na Jesenicku mohou něco dělat.

Foto (zdroj): Daniel Ščerba

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.