Daniel Rajca jako prototyp budoucnosti trhu práce na Jesenicku

07.12.2023

V rámci oslav třicátin Hotelové školy Vincenze Priessnitze nám vedení školy zprostředkovalo příležitost udělat rozhovory se třemi jejími zajímavými absolventy. Ačkoliv často používaným synonymem pro povolání dostupné po vystudování obchodní akademie je 'účetní', zrovna první respondent a absolvent zdejší obchodky je klasické účtařině poměrně vzdálen.

Mikulovický Daniel Rajca odmaturoval v roce 2018 a už po těch pár letech za sebou má pestrou profesní dráhu. Na ni si takzvaně zadělával už během střední školy, kdy na různých pozicích vypomáhal v dědečkově firmě na těžbu písku v Kolnovicích anebo tamtéž na mamčině farmě, kde zastával kancelářské práce, ale nezřídka se staral o ovce. Kromě toho se jako samouk naučil obsluhovat 3D tiskárnu tak dobře, že dneska je schopen "na vedlejšák" tisknout pro firmy i fyzické osoby třeba rozbité součástky ke strojům apod.

Pozoruhodné je, že Daniel je jedním z prvních místních absolventů vysoké školy v Nyse, kde vystudoval obor IT a těží z toho i nyní v jeho současném zaměstnání (čtěte dál). Polskou VŠ zvládnul i proto, že umí jazyk (jeho otec je Polák a Dan žil do šesti let na opačné straně hranice). Ostatně v magisterském studiu kybernetiky pokračuje opět v Polsku, tentokrát ve Vratislavi.

Tu ale dělá dálkově, protože od pondělí do pátku, od září do června, je hádejte čím?... Učitelem! Učí na jesenické průmyslovce, logicky předměty týkající se informačních technologií. Tohle angažmá se zrodilo poněkud kuriózně. Dan v květnu 2023 doprovázel svého mladšího bratra na den otevřených dveří na eMku. "Náboráři" z průmky k Danovi neustále mluvili jako k potenciálnímu studentovi, který to nevydržel a řediteli školy sdělil, že on dělá pouze doprovod a sám je už vystudovaný. Ajťák. To by nebyl Jiří Viterna (ředitel SPŠ Jeseník), kdyby šikovně nevyužil situace a nenabídnul mladému Danielovi práci. Ten ji přijal a letos slouží svůj první školní rok v roli pedagoga. Práci se studenty si nesmírně pochvaluje a moc vtipně o tom mluví na videu 26. dílu positivJE MOTIVATORU.

Přátelé, tak nějak si představujeme budoucí lídry Jesenicka. Ten entuziasmus a narůstající zkušenosti z Daniela jenom čiší. Super!

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies