Ctižádostivý Samuel Vrbovský startuje kariéru ve světě akcií, dluhopisů a investic

21.09.2022

Od lockdownů víme, kolik času jde ušetřit přesunutím schůzek a meetingů do onlinu. Zvykli jsme si, dokonce toho hojně využíváme, vážně to šetří čas. Na začátku léta nás ale hrozně mrzelo, že setkání s jedním z jesenických rodáků trvale žijícím v Praze jsme nemohli podstoupit osobně.

Samuel Vrbovský musí být zajímavý společník, pokud se máte chuť bavit o investování, startupech, burze, dluhopisech... ekonomice vůbec. Na svůj mladý věk má o těchto oblastech přehled, vlastně už i dost zkušeností. Jeho strukturovaný projev jasně naznačuje, kam si naplánoval svoji kariéru směřovat.

Přitom dětství s dalšími čtyřmi sourozenci nedávalo úplně prostor k takovým úvahám. Vyrůstal v Dětřichově, později v Jeseníku pod lázněmi a prakticky pořád byl obklopen dřevem a přírodou. Škola - učení, mu šlo náramně, a tak zamířil na osmileté gymnázium, kde oproti základce přituhlo. Ne kvůli učivu, mladý Sam spíše hledal svoje místo v kolektivu. Viděno zpětně, možná i tohle se stalo vnitřní motivací někam to jednou dotáhnou. Hrál počítačové hry, hrál šachy... mimochodem je první, kdo nám kdy řekl, že je nehrál moc dobře.

Od deváťáků víme, že si relativně často vybírají střední školu podle kámošů, tohle se málem stalo i Samovi, když v maturitním roce vybíral vysokou školu. Jeho "hlavní starostí" bylo, nejít z Jeseníku sám. Naštěstí pro něj si o tom včas promluvil s Ondrou Kameníkem (na positivJE jsme o něm psali 23.8.2019, zde), který talentovaného mladíka "posadil na správný vlak", a tak se Samuel přihlásil a dostal na Univerzitu Karlovu - Institut ekonomických studií. To mu nepochybně dalo základ všeho, na čem staví svoji profesní dráhu. Jednak bylo studium skoro celé v angličtině, ale hlavně kolem sebe najednou měl spolužáky z celé republiky, kteří měli svoje jasné plány a cíle a Samuel si uvědomil, že i on může snít a v budoucnu za tím jít. Přispěla k tomu pochopitelně také nutnost se velmi rychle osamostatnit, protože v Jeseníku se rodiče Vrbovští pořád starali o další tři sourozence. Destilujeme si z toho pro Jesenicko - dejme dětem větší prostor vyjadřovat svoje sny, a pak je podporujme v jejich naplňování. Pak jich pravděpodobně víc skončí u něčeho, co je bude bavit. A Sam má jeden vzkaz pro jesenické gymnázium: "Na gymplu jsem v sobě možná neprobudil ambice, rozhodně jsem ale získal skvělé základy třeba z matematiky a angličtiny. Speciálně matematika byla na vysoké pekelně náročná,", vyznal se jesenický rodák.

Dlužno dodat, že již během bakalářského studia a souvisí to s nutností vybudovat si (nejen) finanční nezávislost na rodině, Samuel pracoval. Jeho první job byl pro světového výrobce hraček Hasbro, kde se zabýval analýzou firemních dat. Druhou štací byl tabákový korporát Philip Morris, kde to byla práce datového analytika na o řád vyšším levelu. Reporting pro kutnohorskou firmu se ještě při škole překlopil do hlavního pracovního poměru. Protože se nám jeví jako zásadový člověk, nemohli jsem se nezeptat na případnou morální kocovinu z práce pro výrobce cigaret, ale i tady nám Sam zněl naprosto přesvědčivě: "Ta firma má vizi, že většinu byznysu překlopí do nahřívaného tabáku, tam je ta škodlivost výrazně nižší,", osvětlil nám, proč s tím ani zpětně nemá problém.

Velký plán - střihnout si magisterské studium na švédské Stockholm School of Economics (škola je ve světové TOP 20 v oboru finance), na nějž si našetřil právě díky práci při škole, mu do značné míry naboural koronavirový lockdown. Po prvním semestru ve Skandinávii ho totiž připoutal domů do Jeseníku, odkud studoval online. Do Švédska se vrátil na třetí semestr. V diplomové práci s britským spolužákem řešili bankroty největších firem v USA. Tohle jakoby naznačuje Samuelovy příští plány.

Ještě stále coby student ve Stockholmu začal pracovat v české investiční společnosti Verdi Capital. Ta se zabývá správou světových akcií a dluhopisů, Samuel zpracovával jejich analýzy.

No a když dostudoval, což je vlastně nedávno (červen 2022), odpálil svoji kariéru na velmi prestižní adrese. Tedy z hlediska oboru, do kterého si to namířil. Hlavně díky do té doby nabytým zkušenostem si mohl dovolit ucházet se o místo rovnou u jedné z nejlepších investičních společností v Česku - WOOD & Company. Ta má ve správě aktiva v hodnotě 1,8 miliardy eur, Samuel Vrbovský si tam plní cíl podílet se z pozice investičního analytika na akvizicích pro privátní investory. Pro vaši představu, se svými kolegy pomáhá s prodejem a nákupem firem, vydáváním firemních dluhopisů anebo vstupem firem na burzu. Jeho profesně ultimátním cílem je do budoucna spravovat soukromý kapitál (private equity). To už by mohlo být o nákupu start-upů třeba i v Jeseníku, až tady začnou vznikat ;-)

Velký fanda do kvalitních seriálů a náruživý čtenář knih se snaží pracovní stresy ventilovat volejbalem a běháním, které ale nejraději provozuje doma v Jeseníkách. Doma v Praze provozuje práci, která se odehrává mj. na schůzkách s klienty a ti jsou holt v Praze. Je to taková "jeseníčácko-pražácká" klasika, Samuel má Jeseník pořád ve výčtu potenciálních adres, až třeba dojde řeč na vlastní rodinu, teď to ale nepřipadá v úvahu.

Jeho rodiče si svých pět ratolestí aktuálně moc neužívají, mají je rozeseté mimo Jeseník. Nejstarší dcera Abigail učí na gymnáziu v Lipníku, Samuel žije v Praze, kde na Vysoké škole chemicko-technologické studuje Eliáš. Benjamin nastupuje do prváku na lesnické fakultě Mendelovy univerzity v Brně a nejmladší Alžběta studuje střední chemickou školu v Olomouci.

Z online setkání s investičním analytikem Samuelem Vrbovským nám v uších rezonuje jeho vzkaz do rodného kraje: "Lidé v Jeseníku by si měli více věřit, mít větší ambice. Když ambice nemají, připravují se o mnoho příležitostí,". Co dodat.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.