Ondřej Kameník - jesenický matematik se zkušeností z MMF

23.08.2019

Je jedním z těch, o kterých se tady moc neví, ale přitom za sebou má zářivou globální kariéru a je malý zázrak, že si našel cestu zpět do rodného Jeseníku. Ale jemu to, že ho neznáte, vyhovuje, nepotřebuje se hřát na výsluní, v klidu maká na svém byznyse a vedle toho se snaží být prospěšný Jesenicku. I proto jsme se museli spokojit se zimním selfíčkem namísto pěkné fotky úspěšného rodáka :-)
Ondřej Kameník byl už při studiu gymnázia v Bílovci tak nějak srozuměn s tím, že se bude živit rukama. I během studia Masarykovy univerzity v Brně si to myslel. Je třeba si uvědomit, že státnice dělal v roce 1997, kdy byl celý IT obor v Česku ještě 'na houbách'.
Nakonec se Ondra nejen že rukama nikdy neživil, nýbrž naopak, on se živil (a živí) zatraceně moc a prakticky výhradně hlavou. Hned jeho první pracovní štace byla zajímavá - pro americký průmyslový konglomerát Halliburton modeloval ropné a plynové podzemní zásobníky. Pak přišlo v roce 2001 laso z Prahy, rovnou z České národní banky, kde vydržel 6 let. Ačkoli se na začátku vůbec necítil být analytikem, zrovna v téhle pozici to v ČNB dotáhnul až na seniorního analytika ekonomie. Byl u zrodu makro-ekonomického prognózování v ČNB. Hodnotí to jako skvělá léta, kdy cestoval po celém světě, a ještě byl u čehosi významného.
Při práci doma po nocích počítal a nakonec zdárně vyřešil Sylvestrovu rovnici, se kterou si lámali hlavu i borci z americké centrální banky FED. Tenhle moment v něm probudil toho pravého matematika a do značné míry mu pomohl k prestižnímu zaměstnání v Mezinárodním měnovém fondu. Pracoval na dálku z Prahy a potom z Jeseníku. Tak vidíte, může to jít i 'z Jesu do celého světa'. Měl amerického šéfa, který byl Ondrou každé ráno fascinován, protože ten mu (díky časovému posunu) každé americké ráno volal do auta spoustu vyřešených úkolů. Dva roky práce pro věhlasnou instituci stačily, protože pak (rok 2010) už se spřáhl s bývalým kolegou z ČNB Davidem Vávrou, spolu založili a dodnes vedou malou společnost OGResearch. Jestli nemáte vystudovanou ekonomii, ani vás nebudeme zatěžovat tím, co jejich firma dělá, ale jsou to analýzy a expertizy, na míru šitá poradenství, zejména pro centrální banky po celém světě vyvíjejí makro-ekonomické modely, radí v návrhu a implementaci monetární politiky a finanční stability, hodnotí tržní rizika pro velké banky atd. Ondřej se trošku stahuje z exekutivy, a i to mu umožňuje fungovat z Jeseníku, kde celý šťastný žije se svojí rodinou - milovanou manželkou a dvěma dětmi.
Jim patří jeho volný čas, protože ten pro sport si nachází netypicky v brzkých ranních hodinách. Úplně normálně ho v zimě potkáte v pět ráno s čelovkou v běžecké stopě směr Švýcárna, nebo přes léto na svižné ranní túře.
Se svým společníkem založili nadační fond Litturela, který na Jesenicku pomáhá asi dvacítce nadějných studentů ze sociálně slabších poměrů udržet se na vysokých školách, báječný počin.
Takovou malinkou hračkou Ondřeje Kameníka je matematicko-programátorský kroužek, kam dochází pár jesenických gympláků a je to fajn zábava, vést mládež k základům matematiky a programování.
Tenhle chlapík je nenápadná, ale zatraceně cenná posila regionu, voláme na další úspěšné Jeseníčáky, vraťte se :-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies