Co zaznělo o Jesenicku na ČT24

27.07.2022

V pondělí hrálo Jesenicko hlavní roli ve vysílání zpravodajské ČT24. Díky pěti živým vstupům pořadu SeČTeno, který se věnoval problematice vylidňování okresu Jeseník, k divákům po celé zemi promluvilo několik lídrů regionu.

První blok se věnoval vylidňování a stárnutí populace. Z turistů plného Jesenicka se přihlásily moderátorky ostravské redakce ČT Iva Kubanková a Pavla Daňková. Na úvod jimi byl naznačen velký potenciál právě cestovního ruchu, pak už se ale obsah věnoval lidem na Jesenicku žijícím. Tomáš a Daniela Radovi se přistěhovali do Vlčic, o tom byla první reportáž. A takových příchodů přibývá, i když to zatím nestíhá kompenzovat ty odchody. Ale bojovat se s tím jesenická radnice snaží, jak nastínila starostka Zdeňka Blišťanová. Zakladatel platformy positivJE Kamil Kavka se vyjádřil k motivacím mladých lidí opouštět Jesenicko. Nálož tvrdých dat završil geograf Univerzity Palackého Marián Halás, který se dotkl toho, o čem se jen šušká, a sice že počet obyvatel regionu je ve skutečnosti ještě nižší, uměle ho zvyšují Jeseníčáci žijící ve velkých městech, kteří prozatím drží Jeseník jako své trvalé bydliště. Záznam zde

Ve druhém vstupu šla řeč o dostupnosti bydlení na Jesenicku, ať jde o byty a domy. U pultíku před Priessnitzovým sanatoriem vystoupil i realitní makléř Martin Trsťan. Moderátorce potvrdil, že nabídka nemovitostí není dostatečná, neboli každý zajímavý dům či byt velmi rychle z trhu mizí. Volá po bytové výstavbě. A jeho slova potvrdil další realitní makléř Michal Viazanička. Snad i jemu udělal radost místostarosta Jeseníku Tomáš Vlazlo, když v předtočené reportáži představil chystaný developerský projekt města s asi padesátkou družstevních bytů. Že život ve městě není jenom o bydlení, ale i kvalitě veřejného prostoru, následně doplnil přes telemost z Olomouce městský architekt Tomáš Pejpek. Záznam zde.

Do třetího bloku jesenického vysílání přišel místopředseda Okresní hospodářské komory Jeseník Pavel Perutka, který poněkud mírnil informace o výši nezaměstnanosti na Jesenicku a připojil svoje tipy, jak si místní zaměstnavatelé mohou své zaměstnance udržet. To personální ředitelka Priessnitzových léčebných lázní Jitka Matušková přiznala, že mzdy na Jesenicku nemohou konkurovat mzdám ve velkých městech. Záznam zde. https://www.ceskatelevize.cz/porady/10101491767-studio-ct24/222411058270725/ záběry z lázní najdete v čase 7.45.

Poslední živý vstup v pondělním vysílání zpravodajské ČT24 patřil Martině Seidlerové ze Sudetiku a zástupci ředitele Gymnázia Jeseník Stanislavu Jurníkovi. Ten divákům přiblížil, jak je to s odchody studentů mimo Jesenicko, plus připomněl, jaká je tu nabídka středních škol. Martina pak navázala se svými zkušenostmi šéfky spolku, ale taky coby městská zastupitelka, protože celodenní pořad SeČTeno byl vlastně předvolebním speciálem. V záři máme komunální volby, pomalu studujte kandidátky :-) Záznam zde

Foto (zdroj): Česká televize 

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.