Budoucí kovářská generace bojovala na celostátní soutěži v Horních Heřmanicích

28.04.2024

Svět se mění před očima a ubývá míst a situací, kde si člověk připadá jako v dobře známém prostředí. Jestli ho někdy zahřeje u srdce, že je všechno na svém místě, musí se tak stát při pohledu na práci uměleckého kováře. Poctivé řemeslo, kde se nepotkáte s žádnými moderními technologiemi a kde o výsledku rozhoduje um a šikovné kovářovy ruce. Které navíc musí vést kreativní mysl.

Střední škola gastronomie, farmářství a služeb Jeseník se svojí pobočkou v Horních Heřmanicích patří k asi jen patnáctce míst v zemi, kde si můžete dovednosti uměleckého kováře/pasíře/zámečníka osvojit. Už to samo o sobě dělá z řemesla exkluzivní obor, kde se ti nejlepší absolventi nemusí o práci bát.

Minulý týden se ve školní kovárně předvedli ti nejnadějnější kovářští junioři. Horní Heřmanice totiž hostily celostátní kolo soutěže v odborných dovednostech učňů devíti středních škol z celé ČR. Klání prokleplo dovednosti žáků nejen v hlavní disciplíně "bušení do kovadliny", soutěžící museli kovanou plastiku nejprve nakreslit a teprve pak vyrobit. Jen tak se otestuje opravdový talent – co navrhnu, to ukovám. Vítězství putovalo do Prahy.

Fandíme technologické transformaci na trhu práce, ale uměleckým kovářům přejeme, aby jejich krásné řemeslo zůstalo ušetřeno prefabrikovaným replikám a u zákazníku, aby ještě dlouho vítězila poctivá ruční práce.

Kamil Kavka
Foto (zdroj): SŠ gastronomie, farmářství a služeb

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.