
Budoucí kovářská generace bojovala na celostátní soutěži v Horních Heřmanicích

Svět se mění před očima a ubývá míst a situací, kde si člověk připadá jako v dobře známém prostředí. Jestli ho někdy zahřeje u srdce, že je všechno na svém místě, musí se tak stát při pohledu na práci uměleckého kováře. Poctivé řemeslo, kde se nepotkáte s žádnými moderními technologiemi a kde o výsledku rozhoduje um a šikovné kovářovy ruce. Které navíc musí vést kreativní mysl.
Střední škola gastronomie, farmářství a služeb Jeseník se svojí pobočkou v Horních Heřmanicích patří k asi jen patnáctce míst v zemi, kde si můžete dovednosti uměleckého kováře/pasíře/zámečníka osvojit. Už to samo o sobě dělá z řemesla exkluzivní obor, kde se ti nejlepší absolventi nemusí o práci bát.
Minulý týden se ve školní kovárně předvedli ti nejnadějnější kovářští junioři. Horní Heřmanice totiž hostily celostátní kolo soutěže v odborných dovednostech učňů devíti středních škol z celé ČR. Klání prokleplo dovednosti žáků nejen v hlavní disciplíně "bušení do kovadliny", soutěžící museli kovanou plastiku nejprve nakreslit a teprve pak vyrobit. Jen tak se otestuje opravdový talent – co navrhnu, to ukovám. Vítězství putovalo do Prahy.
Fandíme technologické transformaci na trhu práce, ale uměleckým kovářům přejeme, aby jejich krásné řemeslo zůstalo ušetřeno prefabrikovaným replikám a u zákazníku, aby ještě dlouho vítězila poctivá ruční práce.
Kamil Kavka
Foto (zdroj): SŠ gastronomie, farmářství a služeb


Místo biflování kladivo do ruky, studenti eMka si školu opravuji sami

Jesenické gymnázium hostilo soutěž 175 robotiků

Jesenická hvězdárna je v projektu Česká cesta do vesmíru budoucího českého kosmonauta Aleše Svobody

Minifilm o škole, zákulisí hotelu, komiks a únikovka, takové PR navrhli studenti hotelovce s obchodkou
