Bílá Voda produkuje nejmíň odpadu z celého Česka

28.10.2022

Vysypejte jakoukoli popelnici nebo kontejner na směsný odpad, na tisíc procent tam najdete věci, které měly skončit v barevné nádobě na tříděný odpad. Ten nešvar potvrzují prakticky všechny namátkové rozbory obsahu popelnic. Proto je tady celorepubliková soutěž Odpadový Oskar, jejímž posláním je popularizovat obce a města s nejmenším množstvím odpadu po přepočtu na obyvatele.

Milé Jesenicko, absolutně nejméně nevytříditelných odpadků míří do černých a plechových popelnic v obci Bílá Voda. Absolutně. Myslíme tím nejmíň v celé České republice(!) a je to přesně 24,2 kilogramů na jednoho občana Bílé Vody za rok. Za tuhle skvělou práci si obec vysloužila onoho Oskara v kategorií obcí do 1 000 obyvatel, ale fakticky je to vítězství celkové. S mírou vytříděnosti se Bílovodští dostávají přes 53 %. To už je na dosah 60 %, které budou od roku 2025 povinné pro každou obec. Podle odborníků je velkým a nevhodným plničem našich popelnic bioodpad a pečivo.

Jako v Bílé Vodě, kde si s tříděním ví rady dlouhodobě, množství směsného odpadu škrtí v posledních letech všemi silami. "V roce 2021 bylo v této obci vyvezeno pouhých 600 popelnic. Domácnosti zde tedy potřebují cca 0,52 litru popelnice za den. To je asi 8x méně, než je běžně považováno za standard,", uvedl k tomu za soutěž pořádající Arniku Milan Havel.

Ještě se nám podařilo zjistit, že v rámci Olomouckého kraje bral Hradec-Nová Ves bronz mezi obcemi do tisícovky obyvatel a Jeseník je v kraji dokonce nejlepší mezi městy nad 5 000 obyvatel. Stačila mu na to vytříděnost 48 %. Taky bude muset máknout, minimálně +12 %.

Všichni budeme muset máknout.

Foto (zdroj): město Jeseník

O výzvách, před kterými stojí obce a města, budeme hovořit na positivJE FESTIVALU, v diskusním panelu SMART REGION. Zveme všechny starosty, radní a zastupitele.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.