Bílá Voda a Jeseník mají Odpadové Oskary, zase. Hradec-Nová Ves bronz

11.11.2023

V tlaku na vyšší vytříděnost odpadu už bude jedině přituhovat, tak je do plusu, že na Jesenicku systém funguje. Až se zavede zálohování PET lahví (rok 2025) a až se zakáže skládkování (rok 2030), budeme muset být v produkci komunálního odpadu ještě střídmější.

Oslavnou famfárku pouštíme do Bílé Vody, Hradce-Nové Vsi a Jeseníku za to, že jejich občané patří v rámci Olomouckého kraje k těm nejlepším. Hejtmanství vyhlásilo výsledky za loňský rok, v nichž mezi obcemi do 1 tisíce obyvatel zopakovala vítězství "o parník" Bílá Voda. S produkcí 36,2 kg směsného odpadu na občana dokonce patří mezi špičku České republiky. Ve stejné kategorii si bronzové ocenění odnesl Hradec-Nová Ves. Obyvatelé se dostali na 105,5 kilogramů na hlavu. Držitelem Odpadového Oskara mezi městy nad 5 tisíc obyvatel je Jeseník, jehož technické služby odvezou z popelnic a kontejnerů v průměru 134,6 kg odpadků na obyvatele.

Vzhledem k tomu, že klíčový vliv na ochotu lidí třídit mají právě obce, které působí osvětově a hlavně budují infrastrukturu, mohou být tři dobré výsledky Jesenická motivací pro zbylých 21 obcí ;-)

Doufáme, že se starosty Bílé Vody Miroslava Kociána budeme moci 21.11. na positivJE FESTIVALU (panel Smart region) zeptat, jako to u nich dělají, že za rok průměrný občan naplní maximálně dvě 120 litrové popelnice.

Foto (zdroj): Olomoucký kraj

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.