28 milionů pro Jesenicko z toho zlého Bruselu

05.01.2022

Pokusili jsme se zjistit, kolik projektů financovaných z evropských peněz bylo v loňském roce zahájeno na Jesenicku. Nepodařilo se nám ověřit, jestli je oficiální statistika úplná, každopádně i kdyby nebyla, můžeme spolehlivě tvrdit, že náš region z Evropské unie získal 28 milionů korun na akce zahájené ve 2021. Fakticky těch peněz bylo více, neboť byly realizovány a různě dobíhaly projekty schválené v dřívějších letech.

Z našeho monitoringu vyplývá, že nejagilnější bylo Jesenicko v oblasti životního prostředí a klimatické změny, což je nepochybně pozitivní zpráva. Odstartovány například byly: revitalizace koryta a nivy toku u Kobylé nad Vidnávkou za cca 7,9 mil. korun, mokřadní pás pěti tůní Šumná v Bělé pod Pradědem (1 mil.), síť 44 drobných vodních ploch v patnácti lokalitách okresu Jeseník za 7,8 mil., 300 kompostérů pro město Jeseník za milion Kč a výsadba 11 remízků v zemědělské krajině u Staré Červené Vody s dotací kolem 1,3 milionů.

Soukromý sektor měl jenom dvě dotační akce - pořízení filtrační stanice v kamenolomu Ondřejovice (4,8 mil. Kč) a bateriové uložiště za asi 800 tisíc ve firmě z Velké Kraše.

Rádi bychom měli být taky za peníze putující do kvality vzdělávání na Jesenicku, vloni to byly tyto projekty: podpora dětské skupiny ve Vlčicích (1,1 mil.), modernizace vytápění ZŠ a MŠ Stará Červená Voda za asi 900 tisíc Kč, rozvoj pedagogů a výuky v MŠ Tyršova Jeseník (350 tis.), v MŠ Jiráskova Jeseník (240 tis.), na ZŠ Zlaté Hory (500 tis.) a totéž ZŠ, MŠ Stará Červená Voda (400 tis.).

Víme, že o Evropské unii se toho říká spousty, z pokřiveného obrazu Bruselu, kde mj. sedí čeští politici, viníme hlavně české politiky, kteří se bojí otevřeně říkat, že z EU k nám od našeho vstupu v roce 2004 do roku 2019 doputovalo (čistého) 810 miliard, za které se tady (vč. Jesenicka) vybudovalo spoustu dobrých věcí.

Foto (zdroj): Unsplash

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.