PROČ MÁ JESENICKO VOLIT A KOHO?


PETR VELC | Jeseník
student Gymnázium Jeseník

Proč jdu k volbám já?
Není mi jedno jakým směrem se Česká republika bude ubírat. Účastí ve volbách chci vyjádřit svůj názor. Této možnosti je škoda nevyužít.
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Je velký rozdíl mezi tím, co jednotlivé strany slibovaly a co potom doopravdy udělaly. Záleží na tom, jestli se určitá politická strana zaměřuje opravdu na blaho občanů a státu nebo jenom naplňuje svoje zájmy. Je potřeba vzít v úvahu delší časový horizont, než je jedno volební období. Proto další prohlubování státního dluhu či upozaďování problémů spojených s životním prostředím není zdaleka ideální.
Pokud toto nebudeme řešit my a teď, je pravděpodobné, že situace za pár let nebude lepší.


TOMÁŠ POSKER | Jeseník
zakladatel Oscar Senior

Proč jdu k volbám já?
Napadla mě hned odpověď a proč ne? Ale ne, teď vážně: jdu volit jednoduše proto, že to je příležitost, jak vyjádřit svůj názor. Upřímně politiku sleduji spíše zpovzdálí, nicméně jsem si vědom toho, že má volba ovlivní to, co se u nás bude dít. Volit jdu i přesto, že neexistuje strana, která by mi seděla na 100 %. Nakonec je jich tam jen omezené množství a lidí/názorů spousta. Jako téměř vždy při volbách (ať jsou do Parlamentu nebo do školního časopisu), je nutné se rozhodnout pro "menší zlo".
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Protože není jedno, kdo bude ovlivňovat to, jakým směrem půjdeme, jak moc nás zadluží, nebo jestli budeme či nebudeme muset dělat to či ono. Každý sám si musí sáhnout do svědomí, jestli je mu jedno, kdo mu šéfuje doma nebo například v práci. Pokud je mu to skutečně jedno a nic proto neudělá, pak by si neměl stěžovat.
Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Tím, co bude dělat nebo nedělat. Každá nová vláda přijde se svými cíli. Často bohužel narazí na realitu, nicméně pak je to zejména o lidech, kteří mají chuť a sílu se do toho pustit. A ryba smrdí od hlavy. Je to tedy vláda, a pak postupně lidé hierarchicky pod ní, kteří nakonec ovlivňují život každého z nás.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Já jsem osobně velmi citlivý na populismus. Kromě toho, že je to velmi laciné, často se snažím dopátrat souvislostí. Tedy to, co se najednou děje před volbami a nedělo se po celou dobu, často nemusí dávat dlouhodobý smysl. Volební cyklus by neměl být takový, kdy první dva roky se nic neděje, pak se postupně začne a v posledním roce se najednou mohou věci zbláznit nebo slíbit. Provést změnu je obvykle běh na delší trať než na 4 roky.


JAN KNEDLA | Praha, Jeseník 
šéfkuchař Restaurant Papilio

Proč jdu k volbám já?
Jdu k volbám, protože mi není lhostejné, co se kolem mě děje. Myslím, že je to zodpovědnost každého dospělého člověka, aby vyjádřil svůj názor a hlasoval pro stranu, kterou si vybere.
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Máme možnost volit v demokratických volbách. Jsem moc rád, že takovou možnost máme, jiní ji neměli nebo dokonce stále nemají.
Přijde mi hloupé k volbám nejít. Nevěřím na argument, že jeden hlas nic nezmění. Změní, jedním - tím mým, hlasem to začíná.

Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Pokud si zvolíme ty správné lidi, tak by se ze zapomenutého kraje mohl stát takový kraj, jaký si přejeme.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Prioritou pro mě je nenechat se zlákat rádoby jednoduchými řešeními. Doufám, že zdravý rozum bude silnější než populismus. Každý z nás má zodpovědnost za budoucí generace, to bychom měli mít na paměti.


MARTIN MANŮ | Lipová-lázně
podnikatel, kavárník Vinckovo, Apartmány U Máty

Proč jdu k volbám já?
Je to to nejmenší co můžu udělat pro změnu. Malými věcmi se utvářejí ty velké. Chci aby nám vládli lidé především charakterní, čestní a moudří. Někdo, koho bych chtěl mít za svého souseda, bez obav bych mu svěřil svoje děti na hlídání a dal mu klíče od domu, jen tak pro jistotu, kdyby bylo třeba.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Každý kdo se snaží zadlužit moje děti kvůli tomu, aby se mi teď zalíbil, je mizera a jeho místo je ve vězení a ne v parlamentu. Každý, kdo se mně snaží vystrašit, to se mnou rozhodně nemyslí dobře. Volby nemají být soutěž slibů, ale spíše zúčtování dosavadních skutků.
My lidé umíme překonávat nepohodlí. Máme se teď lépe než kdy dříve. A jak se budou mít naše děti? Ke štěstí nepotřebují dva domy, čtyři televize a dovolenou u moře. Lepší mi připadá, když budou mít čistý vzduch na dýchání a čistou vodu na pití a budou to dobří lidé schopní poradit si s okolnostmi.. a další takové budou mít kolem sebe.


JAKUB ZAKRZECKI | Jeseník
podnikatel v gastronomii Penzion Bobrovník

Proč jdu k volbám já?
To je, jak by se mě někdo ptal, proč musím pít nebo jíst... Nemůžu si přece stěžovat, že mám hlad, když nic neudělám pro to, abych se najedl... Jednoduše to vnímám jako povinnost :-)
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Aktuálně bych spíš řešil, kdo nám nemá vládnout a mohl bych dlouze argumentovat proč... Třeba by nám neměl vládnout člověk, kterému bych nenechal vychovat ani akvarijní rybičku, protože by z ní vychoval zlou agresivní a samolibou rybu.... Bohužel tomu tak aktuálně je.
Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Nevzdáme-li se svého práva volit, nerezignujeme-li na svá lidská práva, budeme-li se snažit žít co nejlépe, tak budeme ovlivňovat nejen dění v cele ČR, EU a na celém světě. Někdo své okolí nejvíc ovlivní výchovou dětí, někdo prací, někdo u voleb, někdo fetováním v parku. Teď jsou před námi důležité volby, tak bychom se měli jít vyjádřit tam.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Myslím si, ze směr kam aktuálně míří naše politická kultura je špatný, proto bych se u parlamentních voleb nezaměřoval na detaily volebních programu, ale na základní východiska politických stran - kam chceme aby naše země směřovala, kdo by ji měl vést, kdo je schopen uvažovat a argumentovat do budoucna, věcně, směřovat zemi tam, kam patříme - do liberálně demokratického světa, ne do světa populismu, korupce, manipulace a lží.


ŠIMON ŠIMÍK | Mikulovice
řemeslník MANOPU

Proč jdu k volbám já?
Možnost volby vnímám trochu jako povinnost, ale ještě možná víc jako dar. A proto jsem rád, že toho můžu využít a jít volit.
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Protože ten, kdo bude vládnout, ovlivňuje život každého z nás.
Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Tak, že bude znát jeho potřeby, a že je bude chtít naplňovat.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Pro mě nejsou důležité pouze předvolební sliby a programy, ale spíše základní lidské vlastnosti, charakter a určitá rovnost v tom, co říkají a jak jednají.


MARTIN KOLÁŘ | Nové Vilémovice
regionální obchodní ředitel HCL Technologies

Proč jdu k volbám já?
Právo volit je výjimečná možnost, ale také velká zodpovědnost ovlivnit, kam se bude tato země a naše okolí ubírat v příštích několika letech. Ještě ne před tak dlouhou dobou jsme neměli možnost svobodně volit a o našich osudech bylo rozhodováno centrálně za nás - bez nás.
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Můžeme se poučit z historie. Např. lidé v Německu si před druhou světovou válkou legitimně zvolili populistickou a nacionální stranu a všichni víme kam to vedlo. Podobný scénář měla volba komunistické strany, která nás a velkou část východní Evropy uvrhla do doby temna, až do revoluce v roce 1989. Byl bych tedy opatrný při volbě populistických a nacionálních stran. 
Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Pokud si do Parlamentu zvolíme někoho od nás, tak určitě může. Ale nejen přes lokální vazby na region. Pokud se bude České republice dařit, tak to pocítíme i my na Jesenicku.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Momentální vláda již delší dobu zadlužuje naši zemi, což má negativní dopad na zvyšování cen a zhoršování ratingu ČR ve světě, a tudíž dopad na kvalitu našeho života, a co si za ušetřené peníze můžeme koupit. Nová vláda by se naopak měla zaměřit na investice do vzdělání a výzkumu, což se vždy ve střednědobém horizontu ověřilo a přineslo zvýšení naší konkurenceschopnosti na evropském a světovém trhu, vytvořilo potřebný business a inovace a obecně zlepšilo kvalitu života nás všech i tady u nás v pohraničí. Populistická gesta jako je zvyšování důchodů před volbami, jízdné zdarma a jiná krátkodobá nesystémová rozhodnutí jsou velmi špatná řešení, která naprosto nic neřeší. Možná na první pohled vypadají pěkně a přihrají pár nerozhodných voličů, ale tato rozhodnutí prohlubují akorát náš státní dluh, a hlavně nevytváří žádný mechanismus, který by utracené peníze do státního rozpočtu opět vrátil (to je možné pouze přes výše zmíněné investice).


TEREZA KOUKALOVÁ | Zlín, Filipovice
módní návrhářka

Proč jdu k volbám já?
Jít k volbám považuji za důležitou věc, i když se sama o politiku tolik nezajímám. Uvědomuji si, že mám tu příležitost vyjádřit vlastní názor ohledně toho, kdo bude vést náš stát a jsem za to ráda.
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Protože by se tak vlády mohla ujmout jakákoliv osoba a třeba i s psychopatickými rysy, jak se stalo ve světových dějinách již několikrát.
Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Mohla by podpořit aktivity, které směřují k tomu, aby mladí lidé neodcházeli za prací jinam.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Dosavadních výsledků práce.


PETR VÍTEK | Praha, Jeseník
co-founder Impact Hub
člen představenstva Nadace České spořitelny
co-founder Tilia Impact Ventures

Proč jdu k volbám já?
Volby prokazatelně přinášejí skutečné změny. Věřím, že máme v ČR i na Jesenicku na víc. Nejít k volbám znamená zbavování se osobní zodpovědnosti za budoucnost pro naše děti. Nevolit je pro mě i pošlapání odkazu generace těch, kteří dlouho efektivně volit nemohli.
Proč není jedno, kdo nám bude vládnout?
Je obrovská blbost tvrdit, že všichni politici jsou stejní. Nejsou. S některými politiky, kteří mají ušlechtilé záměry, profesionalitu i skutečné pozitivní výsledky, se osobně znám. Jakmile volím ty, kteří očividně nemají problém lhát, krást, strašit, jsou ve střetu zájmů nebo podvádět, legitimizuji toto chování, což je jedna z hlavních příčin, proč naše země moc nevzkvétá.
Jak může vláda ovlivnit život na Jesenicku?
Mnoha zásadními způsoby: určuje, kolik a "jakých" peněz Jesenicko dostane přes nejrůznější kanály, přes fiskální politiku má vliv na lokální zaměstnanost, inflaci či zadlužení, stanovuje minimální mzdu, přes bytovou politiku a nepřímé nástroje dostupnost bydlení, podporu rodin, směřování školství, investice do inovací a konkurenceschopnosti, řešení klimatické krize, prevenci a řešení kriminality, dopravní dostupnost atd. Něco může vláda ovlivnit rychle, jiné věci zase dlouhodobě. Naše vláda zásadně rozhodne, zda půjdeme dál cestou Maďarska, oligarchizace, izolace, stagnace a bezvýznamnosti nebo se pokusíme vrátit na západ.
Jakých priorit si mám ve volebních programech všímat?
Myslím, že je nutné nejdřív volit podle hodnot (vylučovacím způsobem) a až následně podle programu (ne ten, který deklarují, ale skutečně realizují).

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.