ZŠ Jeseník zná díky průzkumu mezi žáky, rodiči a učiteli svoje silné stránky

18.04.2023

Škola v obci je takový nedotknutelný svatý grál, o jehož kvalitě se moc nediskutuje. Anebo diskutuje, ale většinou v takovém tom všeobecném duchu, jako jestli je české školství dobré nebo špatné. Přitom ona se dá rozebrat každá jedna škola. Dokonce, i když má tři budovy, jako ta jesenická. Může se zapojit do celorepublikového srovnávacího projektu 'Mapa školy', za nímž stojí uznávaná společnost SCIO.

Více jak 700 žáků je výtlak, jakým se tady nemůže pochlubit žádná jiná vzdělávací instituce, a je to pěkná porce (spolu)zodpovědnosti za vzdělání nejmladší generace. Proto spoluzodpovědnost, protože v tom s pedagogy jedou i rodiče žáků. A právě na tom staví rozsáhle šetření, v němž se SCIO ptá učitelů, žáků, ale ptá se i rodičů. Do rozsáhlého výzkumu se zapojilo 683 dětí, 460 rodičů (zákonných zástupců), 74 pedagogů a 13 provozních zaměstnanců školy. Moc pěkný vzorek a kvalitní zpětná vazba, nad kterou teď vedení školy sedí a přemýšlí, co kde změnit či vylepšit.

Při pohledu na datové výstupy nás zaujalo pár čísel. Třeba, že 66 % žáků prvního stupně hodnotí svoji školu známkou 1, 26 % známkou 2. Nebo, že 70 % dětí prvního stupně má rádo všechny učitele, třídní učitelky a učitele dokonce 98 %. I u druhého stupně se třídní učitelé těší značné popularitě, kdy 71 % dětí říká 'rozhodně mám rád' a 22 % 'spíše mám rád'. Pokud se holky a kluci z 2. stupně vyjadřovali ke konkrétním věcem, ocenili výuku informatiky, sportovní vybavení školy, dostatek školních akcí a rezonovala i nabídka volitelných předmětů.

Spokojenost rodičů byla naměřena v komunikaci s třídními učiteli, s vedením školy, oceněny byly pedagogické schopnosti vyučujících.

A že je dobrá atmosféra i ve všech třech sborovnách, dokládá odpověď na otázku, jak jsou sami učitelé spokojeni se zaměstnáním na ZŠ Jeseník. 45 % říká - rozhodně ano, 52 % spíše ano.

Co vypíchli výzkumníci ze SCIO? Za silné stránky jesenické základní školy považují dobré vztahy žáků a učitelů, důvěru žáků i rodičů v třídní učitele, kvalitu výuky IT a cizích jazyků, nabídku volitelných předmětů, kvalitu pedagogů a širokou nabídku kroužků. Slabé stránky, na kterých teď musí na 'Nábřežce', 'Božce' a 'Průchodce' zapracovat, jsou: profesní rozvoj pedagogických pracovníků, školní stravování, záchody a pracovní zázemí pro učitele. Všechno řešitelné, tak příští hodnocení bude ještě lepší, uvidíte ;-)

Foto (zdroj): ZŠ Jeseník

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies