ZŠ Česká Ves nasadila do výuky místní umělkyně

02.05.2024

Od ředitele po školníka je už zřejmě každému jasné, že klasickému vzdělávání je odzvoněno. Pracovní trh, na který školy žáky připravují, se mění. Každé zodpovědné vedení školy s pedagogy řeší, jak se k tomu postavit.

Se zajímavým impulsem přišlo na ZŠ Česká Ves Inovační centrum Olomouckého kraje (ICOK), které má k moderním přístupům blízko. V rámci projektu 'kreativní učení' nabídlo škole možnost výrazně osvěžit běžnou výuku o neotřelý element – umělce. Dejte k otevřenému učiteli do tandemu umělce a máte zaručeno, že se v hodině bude bádat a tvořit a žákům budou pracovat jiné mozkové závity.

Přesně to se ve druhém pololetí odehrává ve třech třídách českoveské školy. Šesťáci a sedmáci se už pár týdnů potkávají s tanečnicí, multimediální umělkyní a výtvarnicí a všichni společně žasnou, jak novou atmosféru k učení jim to vytváří.

6.A s Marií Krajplovou propojuje dějepis, výtvarku a etickou výchovu, protože makají na tvorbě animovaného seriálu na téma antika dnešníma očima. Úžasné je, že výsledky svého projektu budou žáci prezentovat na červnovém mezinárodním audiovizuálním a multimediálním festivalu Blacksphere v Javorníku, za nímž právě Marie stojí.

To šesťáci z Béčka mají k ruce výtvarnici Terezu Slovákovou. Ta se žáky zpracovává téma bezobratlí, z čehož snadno dovodíte, že kloubí dohromady přírodopis a výtvarnou výchovu. Děcka v menších skupinkách tvoří vlastní pohybové, vědomostní či strategické hry a hodlají se s nimi pochlubit na školní zahradní slavnosti 27. června.

Na stejný den chystají prezentaci svého kreativního učení žáci 7.B, s nimiž na tom spolupracuje pohybová umělkyně – tanečnice Marie Eliášová. Třída se s ní potkává v hodinách tělocviku, etické výchovy a výtvarky. V tomto případě se rýsuje trvanlivější projekt. Na konci má být zpříjemnění prostor a prostředí jejich třídy, kterou budou ještě dva školní roky obývat.

Kreativní učení vybavuje žáky jinými schopnostmi než klasická výuka, proto ICOK pokračuje s podporou téhle metody na jesenické hotelové škole a obchodní akademii. Její pedagogy naučí zapojovat v hodinách kreativní postupy a právě umělce.

Kamil Kavka

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.