Zpomaluje růst cen bytů na Jesenicku?

14.06.2021

Statistiky společnosti Valuo, která se zabývá analýzou českého realitního trhu sice za okres Jeseník neobsahují tisíce obchodních transakcí, z pohledu počtu nákupů a prodejů je to tu trochu nuda, lépe řečeno malý trh. I tak se ve srovnání 77 okresů dají objevit zajímavé informace hovořící třeba ve prospěch tohoto kraje. Jinak, kdo je tam chce vidět, ten je tam najde ;-)

Ceny nemovitostí určitým způsobem kopírují kupní sílu toho kterého regionu, klíčový zůstává poměr (výdělky vůči cenám bytů). O Jeseníku se teď dá říct, že oproti březnovým datům zpomalil růst cen bydlení. Jestliže za ČR je průměrné zdražení bytů na hodnotě 22 %, pak Jeseník má tento nárůst jen o 9 %. V praxi to znamená cenu za metr čtverečný 31 634 Kč. Klesl počet nabídek, prodloužila se doba inzerce, realitní trh, zdá se, zpomaluje.

Pokud se podíváme na čísla z měst (cena za m2), do kterých se Jeseníčáci stěhuji nejčastěji, tak Praha je na skoro 102 tisících, Brno je za téměř 79 tisících, v Olomouci pořídíte bydlení v průměru za 50 757 korun/m2. Snad jen Ostrava snese srovnání s Jeseníkem, tam je metr za 35 760 Kč.

Pro úplnost zdůrazníme, že citovaná čísla se týkají menších bytů (40 až 80 m2) v dobrém až velmi dobrém stavu. U prodávaných domů k nutné rekonstrukci, což je vcelku častá realitní transakce, je situace slabší, Jeseník je na chvostu žebříčku. V porovnání s jinými okresy jsou tu ceny sice nižší (lehce přes 12 tisíc za metr čtverečný), ale nabídka není bůhví jak veliká a soudě podle délky inzerování nemovitosti (v průměru 148 dní), to není žádná sláva.

Foto (zdroj): Unsplash a Valuo

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.