Zlatohorští patrioti zachraňují nádraží

17.06.2020

To je paráda, když se občané zajímají o dění ve svém městě, a hlavně když se jej snaží aktivně vylepšovat. Přesně tak činí občanská iniciativa zlatohorských patriotů, která si vytkla smělý cíl - zachránit před demolici a zchátráním nádražní budovu Zlaté Hory.
Tedy uchránit ji před zbouráním je teprve fáze 1, město se od prosince 2019 uchází o odkup opuštěné stavby. Neméně důležité jsou však fáze 2 - najít peníze na základní sanaci současného stavu a fáze 3 - zajistit udržitelnost projektu, tedy úspěšně realizovat vymyšlené aktivity včetně jejich financování.
No, na tyhle věci jsou Zlatohoráci dobří, docela početná skupina z nich umí vyhrnout rukávy a zamakat. Měli jsme možnost nahlédnout do 'to do listu' budoucího spolku, jaká práce a zábava odhodlané zachránce na vlakáči čeká a není toho málo. Hlavní úkol roku je dotáhnout již rozpracovanou ideovou studii území nádraží, důležitý je sběr dobových fotografií a materiálů, zprovoznění studny..., a pak je na seznamu hlavně planýrování, vysekávání, čištění a zametání :-)
Ptáte se, proč to jako dělají? Protože jim záleží na jejich městě, navíc skoro každé nádraží má svůj genius loci a Zlaté Hory chtějí jeho záchranou získat nové místo pro setkávání, protože se tady budou konat některé městské společenské akce. Letos se tu slavily Velikonoce, a dokonce i kácela májka!
Opakujeme ještě jednou, když se dají dohromady lidé podobného ražení, kdy někteří věnují čas, další materiál a jiní třeba peníze, vždycky z toho kouká něco dobrého.
Dlužno podotknout, že podobná občanská iniciativa rozhýbala snahy o záchranu vlakového nádraží v Bernarticích.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.