Zlatohorský Velobel pomáhá svému okolí

05.06.2020

Možná jste ani nezaregistrovali, že před rokem změnila zlatohorská firma Velobel majitele. Důležitého českého výrobce cyklokomponentů si do svého portfolia pořídila investiční společnost Alorma a.s. Noví vlastníci spolu s managementem pracují na obchodní strategii a zajištění investic pro další rozvoj firmy. Dlouhodobým plánem totiž je, udělat z Velobelu předního evropského producenta cyklistických součástek a vybavení.
Chceme vám ukázat, jak vedení firmy přistoupilo ke koronakrizovým opatřením, jež i tenhle obor zasáhla. Velobel konkrétně tím, že nebyl schopen svoji produkci dopravovat k zákazníkům. Firma nejela na plný výkon, ale než by své zaměstnance poslali domů na 60 %, nabídli jim mzdu 100 %, když půjdou sázet stromky do městského lesa v okolí Zlatých Hor. Jinými slovy, firma jim těch 40 % doplatila ze svého. A 10 zaměstnanců Velobelu na to slyšelo, díky čemuž na Zlatohorsku stiženém kůrovcovou kalamitou přibylo několik set mladých stromečků.
To ale není všechno. Zaměstnanci Velobelu vyrobili a prodávají speciální edici cyklo zvonků (zvonek je letitý sortiment firmy) v národních barvách a s heslem "Musíme si pomáhat". Výtěžek z jejich prodeje poputuje do místního domova důchodců. Reportáž ČT z dobročinné akce Velobelu si pusťte tady. Inu, také tohle je regionální společenská zodpovědnost, jakou tady potřebujeme od místních firem vidět.
Velmi zajímavá byla myšlenka současného jednatele Velobelu Tomáše Pastrňáka o tom, jak na příkladu obyčejných zvonků chtějí demonstrovat, že Česko by se mělo opravdu zaměřit na větší hospodářskou soběstačnost, protože jsme země plná šikovných lidí a on i ten zvonek je složen z několika částí a vznikne díky několika úkonům pracovníků. Měli bychom se snažit o to, aby maximum vývoje a výroby bylo zaplaceno v České republice, českým firmám, zdejším lidem. To je mj. jeden z pozitivních efektů pandemie, tahle chuť směřovat k větší ekonomické nezávislosti.

Foto (zdroj): archiv Velobel s.r.o.  

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.