Zlaté Hory připomínají svoji kamenosochařskou minulost

20.11.2022

Dějepis v knihách je pro nadšence, masám ji musíte servírovat hmatatelně. Proto je důležité, aby místní muzea nahradila učebnice a donutila nás si k nim na tu historii chodit sahat. Tím spíše, je-li ve hře minulost Jesenicka. Regionu, který například byl kamenickou velmocí. A kde jsou kameníci, tam jsou i sochaři.

Obojí v jedno spojuje nová kamenosochařská expozice, jejíž vernisáž ve zlatohorském muzeu upoutala pozornost hlavně kvůli odhalení restaurované sochy chlapce od jesenického akademického sochaře Paula Stadlera. Ten ji vytvořil v roce 1924 jako součást kašny ve vodoléčebném sanatoriu Dr. Schweinburga.

Nově instalovaný výstavní prostor návštěvníky přenese do sochařského ateliéru, kde našla místo i v loni objevená busta místního kamenického průmyslníka Wilhelma Förstera. Zlatohoráci opravovali koupaliště a sochu tam našli naprostou náhodou :-) Tak i ona je po nezbytných úpravách klenotem výstavy.

Kdo v zimě nelyžujete, návštěva muzea je v těchto měsících ideální kratochvíle, u níž nezáleží na počasí. Záleží jen a pouze na vás, jaký úsek dějin Jesenicka vás zajímá.

Foto (zdroj): Zlaté Hory
Text (námět): Zlaté Hory

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.