Živý americký sen Martina Šejdy

27.11.2018

Toho kluka nešlo už na základní škole přehlédnout. Jednak proto, že byl ve svém ročníku nejvyšší, a hlavně se k mladším žákům choval nápadně kamarádštěji, než se ve škole tehdy nosilo. A tahle dvě poznávací znamení jej do značné míry provázejí celým životem.
Už během studií na sportovním gymnáziu v Ostravě hrál Martin excelentně basketbal, a to tak dobře, že jej to dostalo už v 16 letech do nejvyšší basketbalové ligy tehdejšího Československa. Jestli se dnes už to slovo nepoužívá, tak v roce 1992, kdy hrál za NH Ostrava, to byla košíková :-) Jenže "obyčejný kluk z Jeseníku" měl od života větší očekávání, a tak se v roce 1994 sbalil a odletěl studovat do Spojených států, kde pak 4 sezony válel basketball za univerzitní tým Holy Family Philadelphia. Dodnes figuruje v týmových statistikách za 1249 bodů a 107 bloků.
Jenže Amerika je tvrdý kraj, tam se kvůli přežití musíte pořádně otáčet. Martin se otáčel tak moc, až se vypracoval na profesionálního konzultanta, který korporacím z farmaceutického, chemického a potravinářského průmyslu pomáhal s optimalizací výrobních procesů. V pobočkách těchto firem doslova po celém světě navrhoval a implementoval softwarová řešení, která podnikům zefektivňovala procesy, šetřila náklady a tak podobně.
V roce 2015 však Martin vyslyšel volání domova a s celou svou "americkou" rodinou čítající manželku Sue a tři děti se vrátil do rodného Jeseníku. Pro náš region úžasná posila. Pokud jde o profesní život, Martin si svůj poradenský byznys spojený s častým cestováním přestěhoval do Evropy a tento přesun si nemůže vynachválit. Comeback na Jesenicko považuje po všech stránkách za úspěšný, za rozhodnutím stojí celá rodina. Martin k tomu říká: "Cestovat do Ameriky a Asie z Jeseníku pro mne není problém a moje rodina si zde pochvaluje skvělé vyžití, přírodu ... Takový návrat mohu doporučit všem Jeseníčákům žijícím mimo okres.".
Vzal si do hlavy, že na Jesenicku dostane basket na výrazně vyšší úroveň a už na tom s dalšími nadšenci trpělivě pracuje. Sám aktivně hraje a sní o tom, že jednou v tomhle sportu pokryje všechny věkové kategorie.
Šestý smysl nám říká, že o Martinovi v regionu ještě uslyšíme, tak mu přejme hlavně trpělivost, optimismu má z Ameriky dostatek.

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.