
Život ryb v Bělé a Staříči po povodni potvrzen

Povodně, které se přehnaly Jesenickem, způsobily i dramatické škody v říčních korytech. Mnoho z vás jistě napadlo, co asi musely v rozvodněných řekách zažít ryby. Dramatický příběh vody, která sebou nesla kamení, dřevo a vše, co jí stálo v cestě, mohl znamenat fatální důsledky pro život pod hladinou.
Výsledky ichtyologického průzkumu, který zadala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, ale přinesly pozitivní zprávy. Přestože některé úseky byly povodní silně zasažené, žádný druh ryb z toků nevymizel, a dokonce byly potvrzeny výskyty chráněných druhů, jako jsou vranka pruhoploutvá a mihule potoční. Na všech zkoumaných řekách se vyskytuje také pstruh obecný, klíčový druh ekosystému horských toků.
Ryby mají přirozenou schopnost reagovat na blížící se povodeň, nicméně při zářijovém extrému, jaký region zažil, tyto dovednost nemusí stačit. Některé ryby byly smeteny po proudu, jiné uhynuly. Přesto se však našlo dost jedinců, kteří povodeň zvládli.
I přes ničivou sílu povodně zůstávají horské řeky Jesenicka místem, kde příroda dokáže přežít i náročné podmínky. Výsledky průzkumu ukazují, jak důležité je zachovávat přirozené toky a členitost říčních koryt, které poskytují rybám životně důležité úkryty.
Text (zdroj): Jesenickavoda.cz
Foto (zdroj): CHKO Jeseníky


Novinka pod Lesním barem

V soutěži Stavba roku bodovala černovodská Kvašárna i žulovský Mojmírův rybník

Máme pro vás seznam zaměstnavatelů nabízejících exkurze, praxe, stáže a brigády

Jesenická agentura cestovního ruchu posbírala 7 ocenění
