Zelenější Jeseník a Zlaté Hory a Javorník a... prospívají inteligenci dětí

19.09.2020

Jako nejsme vědecký časopis, ale jak se dlouhodobě snažíme upozorňovat na věci, které jsou v malých městech a v obcích prostě lepší než v metropolích typu Praha a Brno, musíme vás seznámit s výsledkem jedné studie. Bude se vám to líbit.
Tým vědců okolo Tima Nawrota z univerzity v belgickém Hasseltu analyzoval a pozoroval 600 belgických dětí ve věku 10 až 15 let a přišel na to, že existuje souvislost mezi množstvím městské zeleně (ve smyslu přírody) a inteligencí. No fakt! Ukázalo se, že při nárůstu zeleně v okolí o asi 3 % dochází k průměrnému navýšení inteligenčního kvocientu o 2,6 bodu. Průzkum taky řekl, že děti ze zelenějších oblastí neměly IQ pod 80. A ubylo u nich problémového chování.
A teď méně vědecky a více toho selského rozumu :-) Když výzkumníci pátrali po příčinách, dospěli k očekávatelným závěrům, že zelenější města a obce znamenají klidnější prostředí, nižší hladinu hluku a stresu, větší možnost pohybu a aktivit... a tvrdí, že stromy jsou lepší než křoviny či pole. Rozhlédněte se teď, taky se to kolem vás zelená? Školní zahrady, dvory, parky, parčíky a sady, lesoparky... to tu máme.
Chápete, co to pro Jesenicko znamená? No že má vědecky potvrzeno, že tu vyrůstají inteligentní děti. Na tom bychom mohli stavět ;-)

Made in Jesenicko © 2024 positivJE. Všechna práva vyhrazena.